Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
10-04-2006

ЕС СЕ ГОТВИ ДА ПРИЕМЕ ДВЕ ДЪРЖАВИ, ИЗПЪЛНЕНИ С МАФИЯ И КОРУПЦИЯ

Списание "Шпигел" излиза с тезата, че ЕС е в капан по отношение на присъединяването на двете балкански държави. Автор: Ханс-Юрген Шламп

Британецът-консерватор Джефри ван Орден не е привърженик на европейския клубен живот. Той е в Европарламента не за да се грижи за напредъка на Европа, а за да отстоява британските интереси. Към които сега се отнася и приемането на България и Румъния.

За което миналата седмица бившият бригаден генерал на нейно величество отново се застъпи горещо във външнополитическата комисия на Европейския парламент. Както призна, натъквайки се на отпор, напредъкът, постигнат от двете страни може да се интерпретира различно – за някои чашата е наполовина пълна, за други – наполовина празна.

В който момент се намеси говорителят на Зелените Даниел Кон-Бендит с думите – не става дума за празно или за пълно, решаващото е, че съдържанието е отровно.

Подобно е мнението и на някои европейски граждани, на депутати от различни фракции, както и на експерти от Комисията в Брюксел. Въпреки всичко двете проблемни държави България и Румъния най-вероятно ще бъдат приветствани като нови членки на Общността още след 8 месеца.

“Безумен виц” – стене социалдемократът Клаус Хенш. “Европа е в капан” – приглася му представителят на Христиансоциалния съюз Маркус Фербер. Тъй като в продължение на години никой не искаше в играта да му се падне Черния Петър на отрицанието, както парламентаристите, така и държавните и правителствените ръководители кимаха с одобрение на предложенията, поднасяни от еуфорично настроената към растежа Комисия. И сега – както казва Фербер – не можем да се измъкнем от това положение.

Докато еврокомисарят по разширяването Оли Рен постоянно изтъква напредъка на Румъния в борбата срещу корупцията и мафията, както и разследването срещу бившия министър-председател Адриан Настасе и други висши политици, оценявайки го като знак на надежда, резюмето за България изглежда съкрушително: борбата срещу проникналата до най-високите политически кръгове организирана престъпност не напредва. Мафиотските убийства през миналата година са 140, като властите са започнали разследвания само в някои от тях. Както твърдят западните наблюдатели – икономиката се контролира от групировки.

Кьолнската съдийка Сюзет Шустер се завърна от мисията си в България по поръка на Европейския съюз с будещ загриженост констатация: Правосъдната система е объркана, съдебната реформа е хаотична, доверието на гражданите в държавата е слабо, корупцията е широко разпространена.

Към това трябва да се добавят и изразените пред брюкселски депутати опасения от страна на служителите в европейската правна служба Юроджъст – че усилията им в борбата срещу тероризма, търговията с дрога, оръжия или деца ще се затруднят, при положение, че доносниците на престъпните банди получат достъп до всички документи. Хората, които някога са се занимавали с търговия с наркотици по поръчка на комунистическия държавен апарат, сега заемат ключови постове в полицията, правосъдието и политиката. При това положение ще се намесят и в използуването на тези 2 млрд. 300 млн. евро, които България ще получи през следващите три години във вид на субсидии от Брюксел.

За всякакви съображения и предупреждения вече е твърде късно. Миналата седмица правителството в Берлин – последно сред 25-те държави-членки на Европейския съюз – започна процедурата по ратификация на присъединителните договори на двете балкански държави. През есента трябва да се произнесат Бундестагът и Бундесратът. Германският правителствен говорител Улрих Вилхелм успокояващо увери, че нещата по отношение на присъединяването не са предрешени и, че федералното правителство критично ще провери напредъка в държавите. Така казват и в Брюксел. Но присъединяването е вече решено.

Някои от правителствата на 25-те държави-членки вече са го одобрили, съгласието си даде и Европейският парламент. Европейският съюз може евентуално да задържи двете нови страни още за една година отвън, но дори и за това в случая с Румъния ще е нужно мнозинство от две трети, а в случая с България – единодушно съгласие от страна на всички държавни и правителствени ръководители – до което няма да се стигне, за което грижа имат поляците, британците и други.

В средата на май Комисията официално ще предложи България и Румъния да бъдат приети в Европейския съюз на 1 януари 2007-ма година. От столиците се получават еднозначни сигнали – никое правителство не обмисля възражения.

“За да се предотврати най-лошото” християндемократът Елмар Брок, председател на външнополитическата комисия в Европейския парламент, вече работи за времето след приема: и след присъединяването в продължение на три години двете държави ще бъдат обект на наблюдение. И навсякъде, където не изпълняват европейските стандарти, ще бъдат частично ограничени – например що се отнася до членството им в правната служба Юроджъст, може също и да бъде ограничено правото им на глас в Европейския съвет.

Дали, обаче, хора като Брок биха могли да осигурят мнозинство за това? Тенденцията е друга: по-добре трагедията да приключи тихо и бързо – с приемането.
 



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia