Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
28-05-2006

РЕШЕНИЕТО ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ БЕ ОТЛОЖЕНО

Обобщение от неформалната среща на външните министри на ЕС край Виена.

Мнозинството европейски външни министри се застъпиха за отлагане на дебата за европейската конституция – едва догодина ще бъде обсъждано решението на кризата в ЕС, възникнала след отрицателните референдуми във Франция и Холандия, съобщи АПА, цитирана от ФОКУС, след срещата на външните министри на ЕС, състояла се край Виена. Според българското дипломатическо ведомство, срещата е завършила без заключителни документи “заради неформалния си характер”.

Дебатът за конституционния договор ще бъде подновен едва след германското председателство на съюза – а то е от януари до юни 2007 г.

Германският външен министър Франк Валтер Щайнмайер съобщи, че в началото на 2007 г. ЕС възнамерява да възложи на германското председателство да изготви “проект” , който да очертае основните насоки за изход от кризата.

Като краен срок за решаване на проблема с Европейската конституция бе поставена от външните министри на ЕС 2009 година. Представителят на Люксембург и външен министър на страната Жан Аселборн се застъпи за обединяване на политическата воля, така че Европейската конституция да бъде приета най-късно до 2009г. Нито един от колегите на Аселборн не призова за обсъждане на въпроса след 2010 г., както и нито един от тях не отбеляза в изказванията си, че Европейската конституция е “мъртва”, отбелязва АПА, цитирана от ФОКУС.

EUOBSERVER цитира холандския външен министър Бернард Бот, според когото “Хората смятат, че преди 2009 трябва да има яснота дали ще има нов договор, или друг нов инструмент на масата”. Бот има предвид – дали “ще продължим с конституцията, или ни е необходим нов договор”, пояснява изданието.

Бот е категоричен, че Нидерландия няма да подлага отново конституционния договор за ратификация. На въпрос, дали този “нов договор” ще бъде наречен “конституция”, Бот отговори – “Не вярвам, че има смисъл да говорим за конституции.”

Холандският първи дипломат обяви пред журналисти още, “ще видите, че държавите, които вече са ратифицирали конституцията, ще окажат натиск върху Франция, Холандия, Великобритания и Полша, които нямат намерение да ратифицират този текст.”

Той подхвърли, че реформите в европейските институции могат да са съвсем минимални, например в промяна на броя членове на Европейската комисия и “тежестта” в гласуването на страните-членки – което, отбелязва EUOBSERVER – е нужно преди новите разширявания след тези с Румъния и България.

“Можем да продължим с настоящия Договор от Ница – без значение дали сме 28 или 30 (държави-членки)”, заключи Бернард Бот. 
 
EUOBSERVER цитира висши дипломати, според които “няма шанс” за зелена светлина пред амбициозния план на Европейската комисия за прехвърляне на повече правомощия на европейско ниво в сферите на правосъдието и борбата с престъпността. Най-яростно се противопоставят на този план Германия и Ирландия.

Българският външен министър Ивайло Калфин също участва в неформалната среща в абатството Клостернойбург. От прес-службата на МВнР съобщиха:

“През първия ден бяха обсъдени резултатите от националните дебати по бъдещето на Европа и основните въпроси, предмет на загриженост от страна на европейската общественост. Министрите се спряха и на проблемите около ратификацията на Европейската конституция, на спазването на принципа на субсидиарността, както и на отделни аспекти на бъдещото разширяване на Европейския съюз, в частност свързани с неговото финансиране, с нерешените институционални въпроси и необходимостта за по-ефективно информиране на общественото мнение за ползите от процеса. По време на работната си вечеря министрите обсъдиха темата за ефективността и единството на външната политика на Съюза, както и положението след референдума в Черна гора и развитието на обстановката в Иран. Сесията на втория ден беше посветена на подготовката на предстоящия на 15 и 16 юни т.г. Европейски съвет. В рамките на срещата министър Калфин проведе редица двустранни разговори във връзка с последния Мониторингов доклад на Европейската комисия за напредъка на България и с очакванията за свързаните с доклада заключения на предстоящия Европейски съвет.”



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia