Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
27-09-2006

ЕВРОПЕЙСКАТА ПРЕСА Е СКЕПТИЧНА КЪМ ДОКЛАДА НА ЕК

Европейската преса днес отразява доклада на Европейската Комисия, който препоръча приемането на България и Румъния в ЕС на 1 януари 2007г. Вестник "Дневник" проследява коментарите на европейските издания по въпроса.

Британският "Файненшъл таймс" пише, че България и Румъния са въздъхнали с облекчение, след като Брюксел им е казал "да". Препоръката на Европейската комисия обаче бе посрещната с лошо предчувствие и контраобвинения в страните от самия съюз, където общественото мнение се обръща против процеса на разширяване.

"Гардиън" обръща внимание на предпазливостта на Еврокомисията и на безпокойствата на сегашните страни членки по отношение на България и Румъния. Според вестника, за да успокои критиките срещу разширяването, комисията е предупредила, че ако не постигнат напредък до края на март, на двете държави ще бъдат наложени предпазни клаузи. Много европейски чиновници в Брюксел вярват, че двете държави не са готови за членство, отбелязва "Гардиън".

"Индипендънт" също коментира, че Европейската комисия е дала зелена светлина на София и Букурещ неохотно.

"Сън" пише, че Европейската комисия е дала стартов сигнал за нов щурм на източноевропейски имигранти към Великобритания. След като стана ясно, че страната им ще влезе в Европейския съюз догодина, орди от румънци се наредиха на опашки за издаване на международни паспорти, аргументира се вестникът. Според "Сън" до 140 хиляди българи и румънци се готвят да дойдат във Великобритания след 1 януари.

Друг британски вестник - "Хералд", съобщава, че шотландски депутати лейбъристи са поискали от премиера Тони Блеър да наложи ограничения на хилядите работници, които се очаква да дойдат догодина от България и Румъния. Те се мотивирали, че през последните две години работни места, които са можели да бъдат заети от шотландци, са били взети от поляци, чехи и литовци.

Германският "Зюддойче цайтунг" подкрепя решението на комисията да обвърже приемането на България и Румъния със стриктни условия по отношение на реформата в съдебната система и борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Всички демократично мислещи българи и румънци ще приветстват факта, че управляващите елити в страните им са принудени от ЕС да построят демократично и прозрачно общество, мотивира се вестникът.

Чешкият "Млада фронта днес" определя предстоящото влизане на двете страни като положителен факт. Въпреки рисковете, породени от слабите им икономики, корумпираните съдилища и силните мафии, колкото повече нараства Европа без граници, толкова по-добре, смята вестникът.

Австрийският "Пресе" обаче задава въпроса дали България и Румъния не са били приети твърде рано. Според вестника Европейската комисия "си е затворила очите". "Пресе" подчертава, че щом присъединяването на нови държави наистина зависи от политическите и икономическите критерии, "както се опитват да ни убедят", то перспективата за европейско членство трябва наистина да служи като гаранция за реформи.

Френският печат е предпазлив в коментарите си за препоръчаното вчера от Европейската комисия приемане на България и Румъния към Европейския съюз на 1 януари догодина, съобщава "Дневник".

"За да не компрометира предстоящото присъединяване на България и Румъния, Европейската комисия сведе до минимум пропуските на двете страни", коментира вестник "Фигаро". Макар че София и Букурещ са далеч от това да се похвалят, че са "назубрили" десетките хиляди страници европейско законодателство, те са готови да станат членове на съюза още на 1 януари догодина, иронично отбелязва ежедневникът.

"Монд" отбелязва от своя страна, че България и Румъния ще бъдат приети в Европейския съюз през 2007 г., но под наблюдение. "Монд" обръща още внимание, че двете най-бедни членки в бъдещия 27-членен Европейски съюз ще бъдат подложени на редовен контрол след присъединяването си.

Списание "Поан" цитира анализаторката от базирания в Брюксел Център за европейска политика Лучия Монтанаро-Янковски, според която предвидената възможност за налагане на ограничителни мерки позволява да бъдат успокоени евроскептично настроените граждани, че "ЕС не оставя да влезе каквото и да било". Европейското обществено мнение става все по-скептично по отношение на приемането на каквито и да било нови страни-членки и Брюксел вече предупреди, че следващото разширяване ще е най-рано през 2009 г., отбелязва още изданието.

Италианският в."Република" отбелязва, че, въпреки че брутният вътрешен продукт на глава от населението в Румъния и България е около една трета по-нисък от средното за съюза, двете държави забогатяват все по-бързо.

Може да се повтори същата тенденция, наблюдавана в Полша и Чехия, които, след като се "порадваха" на сумите, предоставени от европейските фондове, започнаха парадоксално да заемат все по-евроскептични позиции, опасява се италианският "Состенибиле".

От януари догодина Гърция се свързва по суша с останалата част на Европейския съюз, отбелязва атинският ежедневник "Вима". Европейската комисия вчера отвори пътя за приемането на България и Румъния, но този път ще има много рисковани завои, пише вестникът.

В. "Вима" помества обширна информация за бъдещите нови страни-членки и пътя им до присъединяването към Европейския съюз. Населението на България и Румъния възлиза на 6 процента от населението на ЕС, а Брутният им вътрешен продукт се равнява на по-малко от 1 процент от БВП на ЕС. Те ще бъдат двете най-бедни страни в ЕС, но се смята, че евтината им работна ръка ще допринесе за икономическото развитие на блока, отбелязва "Вима". Десетте нови страни, които се присъединиха през 2004 година, през 2005 година са получили четири милиарда евро, или общо 4 процента от общия европейски бюджет. През 2006 година България и Румъния ще получат близо 1,5 милиарда евро предприсъединителни помощи, пише изданието.

Характерът на наложените строги мерки е двустранен, отбелязва в. "Катимерини". От една страна е свързан с реформите, които двете страни трябваше да прокарат през периода на предприсъединителните преговори и които не са приключили напълно. Особено в България организираната престъпност процъфтява опасно, а правителството не направи необходимите стъпки за борба с корупцията. От друга страна тези строги условия се очаква да послужат като гаранция пред нарастващия процент на европейските граждани, които не подкрепят по-нататъшното разширяване на Европейския съюз, коментира вестникът.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia