Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
12-03-2007

НЦИОМ: БСП И ГЕРБ С НАЙ-МНОГО ДЕПУТАТИ В ЕП

Ако изборите за български депутати в Европейския парламент се провеждаха днес, без партийните листи с кандидатите да имат окончателен вид, 22% биха подкрепили тази на БСП, 16 на сто щяха да подкрепят предложените от ГЕРБ за евродепутати. Това сочи последното изследване на НЦОИМ, представено днес от директора му Лидия Йорданова, съобщава Mediapool.

В проучването са участвали 1000 души от 86 населени места. То е проведено в периода 23 февруари - 1 март.

Проучването сочи още, че кандидатите на ДПС и "Атака" за ЕП, могат да получат по 8%.

СДС взима подкрепата на 5,2%, а НДСВ - 2,5 процента. За ДСБ биха гласували 1,6 на сто от избирателите.

31% от интервюираните заявяват, че няма да гласуват.

Причините за непопулярността на евровота били липсата на опит в подобни избори и неинформираността за конкретните права, задължения и отговорности на евродепутатите.

Според Йорданова обаче при очакваната ниска активност, много е вероятно НДСВ и ДСБ все пак да имат шанс за свои евродепутати.

Изборите за ЕП се възприемат от избирателите по-скоро като престижни за България, отколкото като важни в личен план, казват анкетираните от НЦИОМ. Като важни за страната ни приемат вотът 79% от запитаните.

Това мнение се споделя предимно от хората на възраст между 40 и 50 години, високообразованите, живеещите в големите градове, както и избирателите на НДСВ, СДС и ДСБ.

Едва 6% смятат, че тези избори изобщо не са важни за България.

Според социолозите, данните показват, че изборите за ЕП се отнасят основно за политическия елит, доколкото дават възможност за международна легитимация и вътрешнополитическо оцеляване.

Анкетираните посочват, че биха гласували за умни и подготвени хора с чисто минало. Сред най-важните изисквания за кандидатите са те да не бъдат корумпирани. Според 96% от интервюираните, това е много важно условие.

92% смятат, че номинираните за евродепутати не трябва да са замесени в скандали и връзки с престъпни групировки. Същият брой от участниците в допитването смятат за важно кандидатите да бъдат интелигентни и да имат добри идеи за бъдещето на България.

Според 2/3 от българите е много важно кандидатите за евродепутати да не са свързани с бившата Държавна сигурност. На това особено много държат привържениците на ГЕРБ и на НДСВ. Списъкът от изисквания включва също професионализъм (80%), представителен външен вид (62%), и управленски опит (71%).

62% от запитаните от НЦИОМ заявяват, че подкрепят принципа на уседналост, който бе въведен частично със закона за избор на евродепутати.

25 на сто отстояват противоположна позиция и смятат, че не трябва да се налага ограничение във вота и всички български граждани независимо къде са по света трябва да могат да пуснат бюлетина.

Тази позиция е застъпена най-вече от симпатизантите на ДПС.

Принципът на уседналост се подкрепя от високообразованите хора, жителите на столицата и на големите градовете. С изключение на избирателите на ДПС, всички останали привърженици на партии у нас подкрепят въведеното изискване.

Предвиденият в закона преференциален елемент в гласуването също се радва на обществено одобрение. Само 8% от българите категорично отказват да се възползват от възможността да гласуват с преференциална листа, т.е. избирателят да посочва предпочитан от него кандидат.

Безусловни поддръжници на идеята са 28 на сто от избирателите. Други 17% правят уговорката, че биха се възползвали от това свое право, но след като видят подредбата на кандидатските листи. Преференциалната бюлетина е одобрявана най-вече от висшистите, хората от големите градове, симпатизантите на ГЕРБ и ДСБ, показва проучването на НЦИОМ, цитирано от Mediapool.

 



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia