Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
03-07-2007

ЕС СЕ СТРАХУВА, ЧЕ БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ СЕ ВРЪЩАТ НАЗАД


Когато бившият румънски премиер Адриан Настасе заяви през миналата седмица, че може да се кандидатира за президент през 2009г., румънците почти не трепнаха, коментира „Интернешънъл Хералд Трибюн".

Нищо, че Настасе е изправен на съд по обвинение, че е взел около 1 млн. евро подкупи докато е бил премиер. За новата членка на ЕС, Румъния, корупцията е просто факт, дори начин на живот.

Румъния и България, които се присъединиха към съюза на 1 януари, получиха първия си доклад от Брюксел, в който се казва, че двете страни имат да извървят дълъг път преди да бъдат приемани за истински „европейски", коментира изданието.

Всъщност има признаци, че двете страни се плъзгат назад към лошите стари навици на корупция и намеса в икономиката, след като вече се присъединиха към клуба и вече не са застрашени от тежките препятствия преди членството.

Двете страни избягнаха предпазните клаузи но бяха подложени на критики за липсата на прогрес в борбата с корупцията и организираната престъпност.

Комисарят по правосъдието Франко Фратини заяви специално, че двойката трябва да се бори с корупцията и трябва да преодолее цабавянето на дела, чакащи да влязат в съда. Фратини посочи, че корупцията по високите етажи „все още е слабост", като добави че „твърде много обвинения все още трябва да бъдат превърнати в присъди.

Мнозина наблюдатели обаче смятат, че ЕС трябва да стане много по-строг преди да може да очаква съществена промяна в България и Румъния.

„Румънците не разбират този доклад защото е представен с един много дипломатичен език, което е нормално понеже те са страна-член", заяви европейски дипломат, пожелал анонимност. „Те също така мислят, че е добре, че са избегнали санкции, но това не е главният проблем".

В България корупцията също е широко разпространена. В годината преди да се присъедини към съюза, около 500 млн. евро бяха изгубени заради корупция в обществените поръчки и още 400 млн. от схеми за замяна на земя и управление на държавна собственост.

На властите са докладвани 130 хиляди подкупа през 2006г., но са заведени само 233 съдебни производства и са издадени 188 присъди. Според главния прокурор Борис Велчев най-вредната форма на корупция е в съдебната система, като магистратите са известни с приемането на подкупи за спирането на разследвания за корупция.

Друг проблем пред България е неуспеха на службите да разрешат стотиците убийства през последните години, свързани с организираната престъпност. Три последователни ръководители на футболния клуб „Локомотив Пловдив" бяха убити през последните години, като последното убийство стана през май в престижен столичен квартал.

Велчев нарече борбата с българската организирана престъпност „недостатъчна", като добави, че „все още нито една високопоставена личност не е изпратена в затвора", коментира „Интернешънъл Хералд Трибюн".

Бъсеску представи аргумента, че откакто е дошъл на власт през 2004г. са започнали разследвания срещу осем депутати, включително бившия президент Йон Илиеску и трима министри.

Все още обаче няма присъди, а процесите в Румъния понякога продължават с години поради отлагане по технически причини, какъвто е случаят с Настасе.

Депутатът Козмин Гуса бе скандализиран, че Настасе ще се кандидатира за президент докато е обвиняван за корупция. „Трябваше да изчака докато процесът приключи и получи оправдателна присъда. Той оказва натиск върху съдебната система, казвайки на магистратите- внимавайте, защото един ден мога да стана президент", заяви депутатът.

 



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia