Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
27-11-2008

ЕК отправя две предупреждения към България заради неспазване на договорености в областта на околната среда

Европейската комисия изпрати по два отделни повода предупредителни писма на България във връзка с неправилното прилагане на правото на ЕО в областта на околната среда.
Първият случай е във връзка с Рамковата директива за отпадъците и пропускът на България да изгради адекватна система за управление на битовите отпадъци в София, съобщава Рапид. България ще получи последно писмено предупреждение във връзка с неправилното прилагане на Рамковата директива на ЕО за отпадъците. Директивата задължава държавите-членки да насърчават предотвратяването, рециклирането и обработката на отпадъците за повторна употреба и забранява изоставянето, изхвърлянето или неконтролираното обезвреждане на отпадъци.
През октомври 2007 г. Комисията изпрати първо писмено предупреждение поради недостатъчните мерки за изграждане на цялостна система от инсталации за управление на битовите отпадъци в София. След като се запозна подробно с отговора на българските власти, Комисията все още смята, че ситуацията е незадоволителна, и реши да издаде последно писмено предупреждение. Заключението от анализа на Комисията е, че остава неясно как българското правителство ще управлява устойчиво цялото количество битови отпадъци на територията на община София, след като няма конкретен срок за договаряне на нова цялостна система.

Във втория случай на България е изпратено първо писмено предупреждение относно изискваните съгласно Директивата за дивите птици - оценки на въздействието върху околната среда.

По-рано тази година Комисията получи оплакване, че продължаващите строителни работи във важни птичи райони (IBA) в Калиакра - разположени в североизточната част на страната - водят до влошаване на редица местообитания на видове птици и смущават видове диви птици, защитени от правото на ЕО. Предоставената информация показва, че е възможно редица проекти за изграждане на големи обекти за вятърни турбини да са получили разрешение, без да е отчетено тяхното въздействие върху околната среда. Комисията е обезпокоена също, че други проекти за изграждане на спортни, туристически и пътни инфраструктури могат взети заедно да окажат въздействия върху околната среда, които не са били правилно оценени.

Съгласно директивата за дивите птици държавите-членки се задължават да определят всички най-подходящи места за специални защитени зони (Special Protection Areas - SPAs) за опазването на видовете диви птици. Определянето на специално защитените зони трябва да се основава на обективни и проверими научни критерии, т.нар. орнитологични критерии.

За да направи оценка доколко държавите-членки са изпълнили задължението си да класифицират специални зони за защита, Комисията използва най-добрата налична орнитологична информация. В случай, че необходимата научна информация липсва, се използват националните описи на важни птичи райони (Important Bird Areas - IBAs), съставени от неправителствената организация Birdlife International.

При все, че не е юридически обвързващ, описът на важните птичи райони се основава на международно признати научни критерии. Съдът на Европейските общности вече е признал неговата научна стойност и в случаи, при които липсват равностойни научни данни, описът на важните птичи райони представлява валидна основа за позоваване при оценките доколко държавите-членки са класифицирали като специални защитени зони достатъчни по брой и размер територии.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia