Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
12-01-2010

Комисията по развитие в ЕП реши да отложи с 24 часа окончателното си решение за Румяна Желева

Окончателната позиция на Европейския парламент ще стане известна най-рано в началото на идната седмица.

Евродепутатите ще очакват в следващите 24 часа от председателя на ЕК Жозе Барозу и от юридическите служби на ЕП да се запознаят с фактите и документите за евентуален конфликт на интереси на Румяна Желева.

Това стана ясно след закритото заседание на координаторите на Комисията по развитие, които решиха, че имат нужда от допълнителна информация за финансовите и бизнес дела на Желева преди да вземат окончателното си решение утре. Правната служба на ЕП е мястото, където се съхраняват декларациите на бившите евродепутати. Декларация на Желева за периода 2007-2009г. не може да бъде намерена в интернет. Запазваме правото да изразим по-късно позиция за Румяна Желева, каза Ева Жоли (група на Зелените, на снимката, бел. ред.), председателка на комисията по развитието, която изслуша във вторник Румяна Желева. Окончателната позиция на Европейския парламент ще стане известна най-рано в началото на идната седмица, посочва АФП.

"Ще поискаме мнения от председателя на еврокомисията Жозе Мануел Барозу и от юридическата служба на парламента. Едва след това ще можем да вземем решение по съвест по въпроса за финансовите интереси на госпожа Желева", каза депутатът от групата на либералите Шарл Гьоренс (Люксембург). Парламентът и преди всичко председателят на комисията имат интерес да изяснят въпроса възможно най-бързо, продължи Гьоренс. Барозу трябва да каже дали поддържа кандидатурата на госпожа Желева, добави евродепутатът.

Според българския Търговски регистър Желева е била управител на фирмата "Глобъл консулт" и по същото време евродепутат. Двете длъжности са несъвместими и тя е укрила този факт в декларацията си за конфликт на интереси. Това беше поводът за напрежението по време на изслушването на Румяна Желева във вторник вечерта. Самата тя, в отговор на евродепутатски въпроси, посочи, че докато е била член на ЕП, фирмата не е била действаща. Последваха нови въпроси кога и за колко я е продала и защо не го е отразила в декларацията си. Желева обясни, че това е станало за дребна сума. Според Антония Първанова (АЛДЕ-НДСВ) обаче, фирмата не е продадена, а просто преименувана и в новата фирма Желева продължавала да има 60% собственост, която отново не е декларирана.

Също в сряда се очаква да стане известна и позицията на Европейската народна партия, към която принадлежи Румяна Желева. Парламентарният лидер на формацията Жозеф Дол коментира пред български журналисти, че той лично продължава да й има доверие и че възнамерява да я защити. По думите му тя е била несправедливо атакувана, била е заведена "на заколение", при това незаслужено. "След всичко това, как очаквате някой да се представи добре", попита Дол. Според него от ЕНП очакват допълнителна информация по случая и от България и че групата ще определи позицията си в зависимост от развитието на събитията в следващите часове. Според неофициална информация, във формацията са разединени по въпроса дали да защитят Желева. Социалистите и либералите са категорично против нея.

Позицията на ръководителя на Европейската комисия се очертава като определяща за това дали българската кандидатка ще стане еврокомисар или ще се наложи България да оттегли кандидатурата й и да номинира друг за поста.

По БНР, БГНЕС, "Дарик", "Сега".



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia