Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
15-02-2010

Испанското председателство призова образованието да се постави „в сърцето” на Европа 2020

Световната икономическа криза доведе до свиване на бюджетите за образование в страните-членки на ЕС в момент, когато съюзът се опитва да стимулира икономиката, наред с други неща, и с поставянето на образованието в центъра на новата си икономическа стратегия.

 


Испанският министър на образованието Анхел Габилондо (на снимката, бел. ред.), чиято страна в момента председателства ЕС, апелира образованието да се постави „в сърцето" на десетгодишната програма на ЕС за насърчаване на икономиката. Стратегията Европа 2020 ще замени Лисабонската стратегия, което изтича тази година, припомня EUObserver.

Въпреки това, европейските икономики, пострадали от световната икономическа криза, или намаляват държавната подкрепа за образование, или увеличават изискванията, което води до съкращаване на персонал и понижаване на нивото на преподаване.

Академичната общност на ЕС реагира с остър протест и организира срещи за обсъждане на финансирането на европейското висше образование - сега и след финансовата криза.

„Влиянието на кризата върху висшето образование се отрази по различен начин в различните Европейски страни", сподели за EUobserver Тома Естерман от Асоциацията на европейските университети. „Някои от страните се справят добре, други бяха засегнати лошо и веднага, а трети почувстваха кризата по-късно и в момента намаляват бюджетите си за образовани", добави той.

Латвия е изправена пред сериозно намаляване на държавния бюджет за 34 образователни институции, който може да бъде съкратен до 50% през тази година. Унгария, Италия, Литва и Полша вече осъществяват, или са изправени пред съкращаване на бюджетите си, докато обещанията на Австрия за увеличаване на публичното финансиране отпаднаха поради кризата. Ирландските университети получиха 6% по-малко средства миналата година, които бяха съкратени с още 10% през тази година.

Други страни-членки са решили да „посрещнат" кризата с повече инвестиции в сектора на висшето образование. Франция е увеличила финансирането за университетите си, а Испания - отпусканите стипендии.

Германия е разработила пакети за стимулиране на икономиката, а Великобритания е основала инвестиционния фонд „Икономическо предизвикателство" на стойност 71 млн. евро, за да подпомогне университетите да отговорят по-добре на нуждите на работодателите и хората в условията на криза. Въпреки това, според Съвета за финансиране на висшето образование, Великобритания ще предприеме съкращения от над 500млн. евро в сферата на образованието.

Намаляването на средствата за образование доведоха до студентски протести срещу щатните съкращения, занижените академични стандарти и по-високите такси за образование. Европейският студентски съюз призова реформите, заложени в стратегията Европа 2020 да се обвърже с радикални реформи и във финансирането на висшето образовани, за да се осигури независимостта на висшето образование от променящото се публично финансиране.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia