Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
01-02-2007

ЕК ЗАПОЧНА ПРОЦЕДУРА СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ ЗАРАДИ ГРАЖДАНСКАТА АВИАЦИЯ

Европейската комисия е започнала процедура срещу България заради нарушение на общностното право в областта на авиацията, съобщи "Дневник", позовавайки се на източник от комисията.

Това се случва, след като в края на миналата година на страната беше наложена предпазна клауза за авиацията. Главна дирекция "Енергетика и транспорт" в Брюксел е изпратила на българското правителство писмо, в което го информира, че според комисията българската Гражданска въздухоплавателна администрация (ГВА) не отговаря на европейските изисквания за брой и подготовка на персонала и качество на инспекциите. Ако България не вземе мерки и не даде обяснения по случая до два месеца, комисията ще сезира Съда на европейските общности в Люксембург, който може да наложи глоба на страната ни.

За доклад в Европейската агенция за авиационна безопасност (ЕАСА) и ЕК заминаха шефът на ГВА Захари Алексиев и група експерти, съобщиха от транспортното министерство. В Брюксел ще представим екшън-план, който съдържа мерки за повишаване на качеството на инспекциите, броя на инспекторите и проверките за сертифициране на летателната годност на самолетите, обясниха от ведомството на Петър Мутафчиев. Правителството вече взе решение за увеличаване на броя на инспекторите, които проверяват летателната годност на самолетите. Изискването на ЕК е да бъдат поне 18. Те трябва да имат висока квалификация и поне пет години опит в експлоатацията на самолети. От ГВА разясниха, че екшън-планът предвижда инспекторите да се изпращат на обучение в чужбина.

Предпазната клауза, или изключването на България от общия авиационен пазар, бе задействана в края на миналата година след проверки на Европейската агенция за авиационна безопасност. Нейните представители установиха, че "България не е в състояние да гарантира пълно съответствие с правилата на общността за авиационна безопасност и вътрешен пазар". Въвеждането на ограниченията на практика не позволява на българските авиокомпании да летят между отделни страни на общността, а само от България до определени летища, каквато беше практиката и преди присъединяването на България към ЕС.

Според Европейската агенция ГВА не разполага с достатъчно и добре обучен персонал, който да следи за редовната поддръжка и инспекция на самолетите и наземната техника и да проверява дали превозвачите спазват всички процедури по безопасност. Въпреки че от ЕАСА са информирали българското правителство за тези проблеми още през май 2005 г., при последната им инспекция в България през декември експертите не са констатирали съществени подобрения. Това накара комисията да задейства ограничителната мярка.

Недостатъчната реформа в ГВА може да доведе до още по-сериозни проблеми в близките месеци, включително поставянето на всички български авиокомпании в черния списък на превозвачите, които нямат право да работят на територията на ЕС. Дотам може да се стигне, ако Европейската комисия прецени, че ГВА не е способна и не желае да извършва необходимите проверки на българските авиокомпании и не може да гарантира безопасността на полетите. Изпратената в Брюксел делегация има за цел да разпръсне подобни подозрения. От транспортното министерство напомниха, че и от авиокомпаниите също се изисква да имат свои планове, с които да докажат, че са изпълнили всички изисквания на Европейската агенция за авиационна безопасност.

От Съда на европейските общности отговориха, че до момента при тях не е постъпвала информация за процедура срещу България за нарушение на общностното право. Съдът е последната инстанция при решаване на законови спорове между комисията и страна-членка. Поради големите глоби, които могат да бъдат наложени при доказване на нарушението, обикновено страната, уличена в неизправности, намира сили да ги коригира, преди да се стигне до съда.

Говорител на Европейската комисия каза за „Дневник", че досега не са започнали други процедури за нарушение на общностното право срещу България, но това може да стане, ако комисията открие нарушения при прилагането на европейското законодателство или получи оплаквания от България от друга институция, компания или физическо лице.

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia