Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
17-04-2007

БЛЕЪР И БАЛКЕНЕНДЕ ПРОТИВ ЕВРОКОНСТИТУЦИЯТА

Премиерите на Великобритания и на Холандия заявиха, че ЕС няма нужда от "цяла нова конституция", а само малки промени в съществуващите договори, съобщи ВВС.

Тони Блеър и Ян Петер Балкененде заявиха, че усилията трябва да бъдат съсредоточени върху това да се подобри работата на ЕС.

Холандия гласува против проекта за европейска конституция през 2005, което предизвика криза в ЕС.

Блеър обеща да проведе референдум в Обединеното кралство, но официални представители на правителството в Лондон казват, че не е необходим вот за извършването на съвсем обикновени "промени" в договорите.

"Мисля, че хората могат съвсем ясно да различат това, което ще постави началото на европейска супердържава, каквато ние не желаем...необходими са промени, които да направят работата на ЕС по-ефикасна," каза Блеър след разговорите в Лондон.

Той добави: "Има разлика между конституцията, която е опит за консолидиране на всички правила на ЕС и създаване на изцяло нов тип юридически принципи и обикновената промяна на договора в рамките на съществуващите споразумения в Европа, които ще ни дадат възможност да работим по-ефикасно."

Германското правителство, което е временен председател на ЕС, ще представи на лидерите на съюза през юни пътна карта за приемането на нова конституция.

Берлин заяви, че иска да запази съдържанието на старата конституция, отхвърлена от французи и холандци през 2005, и има за това подкрепата на 17 други държави, които са ратифицирали или са готови да ратифицират текста.

Блеър заяви, че е важно да се признае, че Великобритания и Холандия не са единствените страни, които "имат истински проблем с конституцията, а не с договорите, за които се споразумяхме в Амстердам преди 10 години".

Ян Петер Балкененде каза, че ЕС трябва да промени правилата, за да увеличи своята демократичност и ефикасност.

Промяната в договорите трябва да включва изясняване в разделението на пълномощията и правата между Европейската комисия и страните-членки, по-голяма роля за националните парламенти и правила за по-нататъшното разширяване на ЕС, каза той, цитиран от ВВС.

Той добави: "Ако няма характеристиките на конституция, това ще помогне да решим въпроса дали трябва да се провежда референдум или не."

Блеър се съгласи, че по-голямата роля на националните парламенти ще помогне за преодоляване на страховете, че договорът цели създаване на свръхдържава.

Дерек Скот - заместник-председател на евроскептичната група за натиск "Отворена Европа" заяви: "Правителството се опитва да ни накара да повярваме, че новата конституция ще се нарича договор. Всеки знае обаче, че той ще съдържа същите предложения: президент на ЕС, външен министър на ЕС и планове да се намалят правата ни в полза на Брюксел. Промяната на името няма да излъже никого и ние смятаме да накараме правителството да проведе референдум."

(по kafene.net)



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia