Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
17-04-2007

БЛЕЪР И БАЛКЕНЕНДЕ ПРОТИВ ЕВРОКОНСТИТУЦИЯТА

Премиерите на Великобритания и на Холандия заявиха, че ЕС няма нужда от "цяла нова конституция", а само малки промени в съществуващите договори, съобщи ВВС.

Тони Блеър и Ян Петер Балкененде заявиха, че усилията трябва да бъдат съсредоточени върху това да се подобри работата на ЕС.

Холандия гласува против проекта за европейска конституция през 2005, което предизвика криза в ЕС.

Блеър обеща да проведе референдум в Обединеното кралство, но официални представители на правителството в Лондон казват, че не е необходим вот за извършването на съвсем обикновени "промени" в договорите.

"Мисля, че хората могат съвсем ясно да различат това, което ще постави началото на европейска супердържава, каквато ние не желаем...необходими са промени, които да направят работата на ЕС по-ефикасна," каза Блеър след разговорите в Лондон.

Той добави: "Има разлика между конституцията, която е опит за консолидиране на всички правила на ЕС и създаване на изцяло нов тип юридически принципи и обикновената промяна на договора в рамките на съществуващите споразумения в Европа, които ще ни дадат възможност да работим по-ефикасно."

Германското правителство, което е временен председател на ЕС, ще представи на лидерите на съюза през юни пътна карта за приемането на нова конституция.

Берлин заяви, че иска да запази съдържанието на старата конституция, отхвърлена от французи и холандци през 2005, и има за това подкрепата на 17 други държави, които са ратифицирали или са готови да ратифицират текста.

Блеър заяви, че е важно да се признае, че Великобритания и Холандия не са единствените страни, които "имат истински проблем с конституцията, а не с договорите, за които се споразумяхме в Амстердам преди 10 години".

Ян Петер Балкененде каза, че ЕС трябва да промени правилата, за да увеличи своята демократичност и ефикасност.

Промяната в договорите трябва да включва изясняване в разделението на пълномощията и правата между Европейската комисия и страните-членки, по-голяма роля за националните парламенти и правила за по-нататъшното разширяване на ЕС, каза той, цитиран от ВВС.

Той добави: "Ако няма характеристиките на конституция, това ще помогне да решим въпроса дали трябва да се провежда референдум или не."

Блеър се съгласи, че по-голямата роля на националните парламенти ще помогне за преодоляване на страховете, че договорът цели създаване на свръхдържава.

Дерек Скот - заместник-председател на евроскептичната група за натиск "Отворена Европа" заяви: "Правителството се опитва да ни накара да повярваме, че новата конституция ще се нарича договор. Всеки знае обаче, че той ще съдържа същите предложения: президент на ЕС, външен министър на ЕС и планове да се намалят правата ни в полза на Брюксел. Промяната на името няма да излъже никого и ние смятаме да накараме правителството да проведе референдум."

(по kafene.net)



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.