Europe.bg
  Page d’accueil - Thème du mois
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Thème du mois

  • A+
  • A-
23-03-2008

УЧАСТИЕТО НА БЪЛГАРИЯ В РАБОТАТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ: „ТЕМА НА МЕСЕЦА” ПРЕЗ МАЙ

Участието на България в работата на европейските институции е „Тема на месеца” през май 2008 година от информационно-комуникационната инициатива „Говори с Европа”.

Читателите на Портал ЕВРОПА редовно питат и коментират, всеки от свой ъгъл - дали, как и доколко страната ни, която е член на ЕС от 1 януари 2007 г., съучаства в изработването на европейските политики, или само "се подчинява на общата позиция на ЕС", ако използваме цитат от писмото на Станимира Делянова от Габрово, което получихме през януари.

Целта на нашия екип през май ще бъде да ви запознае чрез поредица от публикации с механизмите, по които страните-членки формулират своите позиции по важните за Ес въпроси, как ги защитават и съответно - спазват. И конкретно, да очертае начините, по които България участва в работата на европейските институции: във всяка от тях вече има мнозина български граждани, които работят в различни сектори, отдели и направления.

Бързаме да ви припомним, че една от най-популярните рубики на Портал ЕВРОПА - "Конкурси", отдавна информира читателите за всички възможности за кандидатстване за работа в различните европейски институции.

Ето още една тема, по която ще говорим: Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2008 г.), изготвена в рамките на създадения с Постановление № 85 на Министерския съвет от 2007 г. координационен механизъм по въпросите на ЕС. Нейната водеща задача е да осигури основа за изготвяне на българските позиции при обсъждането на приоритетни за страната въпроси от дневния ред на Съюза. Ето защо програмата е съобразена със Законодателната и работна програма на Европейската комисия (ЕК) за 2008 г. и с програмата на приключващото вече Словенско председателство. Тук бихме искали да припомним, че миналата година най-четеният материал на Портал ЕВРОПА бе именно Годишната програма за 2007, поместен в рубриката „Europe.bg представя” на 16 февруари 2007 г.

Какво друго ни предстои през май? Ще обявим резултатите от конкурса ни за младежко есе "Европа е равно на...". Първите интервюта с победителите, както и дискусия на тема "Денят на Европа", ще има в предаването "Събота 150" на Програма "Хоризонт" - медиен партньор на Портал ЕВРОПА. Ще проведем също и забавна викторина - радиоигра "Познаваш ли ЕС?" с помощта на другите наши медийни партньори от Радио "Фреш". Не трябва да пропускаме да ви съобщим и за фотоконкурса, който ще обявим съвсем скоро, за да може през юли, когато Франция става ротационен председател на ЕС, да връчим подходящи награди на най-добрите майстори на фотографското изкуство...

Всичко това ще ни помогне заедно да се подготвим за голямото лятно събитие на "Говори с Европа" - нашата обучителна ролева игра за принципа на co-decision, в която млади хора ще влизат в ролята на евродепутат, еврокомисар и член на Съвета, за да намерят заедно най-правилното решение на важен европейски въпрос. Ролевата игра е планирана за края на месец юни. Възнамеряваме да я проведем във Варна.

Искате ли да посетите Европейския парламент? Искате ли да участвате в ролевата игра за co-decision във Варна заедно с екипа на Портал ЕВРОПА? Тогава следете редовно тази рубрика - "Тема на месеца" - за да научавате навреме кога и къде провеждаме нашите конкурси "Говори с Европа". Тези, които отговорят най-добре на въпросите в тях, ще получат като награда посещение на ЕП и участие в ролевата игра за млади хора във Варна. Съвет: започнете да се готвите още днес... Вижте нашия онлайн-тест "Познаваш ли ЕС?"

Какво направихме заедно с вас, читателите, досега? През април "Тема на месеца" в "Говори с Европа" беше Европейската комисия, през март Европейският парламент. Той става много по-важен орган заради нарастващите му правомощия и влияние с влизането в сила на Лисабонския договор - както имахме възможност да дискутираме през февруари, отново в "Тема на месеца".

Огнян Бояджиев,
Главен редактор.
Инициативи на Портал ЕВРОПА
Предстоящо

Мненията, вестите, анализите и коментарите


Целите на инициативата "Говори с Европа" са:

- Активните граждани да познават и разбират по-добре как работят институциите на ЕС;
- Да се повиши познаването на начините, по които гражданите могат да участват в процеса на вземане на решения;
- Гражданите да се включат в пряк диалог с представителите на европейските институции;
- По-добра комуникация между гражданите и институциите.

Формите, по които това ще се осъществява, са:

- Специализирана актуална информация;
- Разяснителни публикации с база данни от ключови документи;
- Онлайн дебати с представители на европейските институции;
- Дискусионен форум: гражданите питат, представителите на институциите отговарят;
- Конкурси за есе и снимка;
- Публичен дебат за участието на българските институции в работата на европейските структури.


През юни фокусът на „Говори с Европа” ще бъде поставен върху консултативните органи на ЕС – и в частност Европейския икономически и социален комитет във връзка с неговата 50 годишнина.

Както винаги обратната връзка е наш приоритет – не се колебайте да ни изпращате своите мнения, предложения, въпроси и коментари. Ползвайте редакционната ни електронна поща, както и формуляра за читателски коментари по-долу.

 

Инициатива на Центъра за модернизиране на политики и Портал ЕВРОПА."Говори с Европа" се изпълнява в рамките на проект по План Д за демокрация, диалог и дебат на Европейската комисия.

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia