Europe.bg
  Page d’accueil - Événement
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Événement

  • A+
  • A-
29-03-2008

РАДИОПРЕДАВАНЕ: ЗА ЕФЕКТИВНОСТТА И ПРОЗРАЧНОСТТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Audio
JavaScript & Adobe Flash Player nécessaire pour écouter

Аудиозапис от предаването „Събота 150” на Програма „Хоризонт”, излъчено на 29.03.2008 г. в рамките на инициативата „Говори с Европа”, в която медиен партньор на Портал ЕВРОПА е БНР.

Радио-дискусия, посветена на функционирането на Европейския парламент, бе излъчена днес по Програма „Хоризонт” на БНР между 11.10 и 11.30 часа.

Ефективно ли функционира Европейският парламент днес, предвид ниското доверие на гражданите в него, и как той ще бъде по-действен и по-прозрачен в новия си мандат, започващ през 2009 г.? Това бе основната тема на рубриката, изготвена със съдействието на Центъра за модернизиране на политики.

Припомняме, че Европейският парламент е "Тема на месеца" за март на Портал ЕВРОПА.  


Първа част

Тон на този разговор бе поставен с актуално интервю, свързано с предстоящо в София събитие с международно участие. 

Евродепутатът Греъм Уотсън, председател на политическата група на АЛДЕ – Алианс на либералите и демократите в ЕП, в интервю пред кореспондента на БНР Диана Чепишева в Брюксел: ден преди да пристигне в България за участие в организирана от АЛДЕ конференция, посветена на Лисабонския договор – подобна на тази, която Портал ЕВРОПА проведе още на 29 февруари.

Припомняме, че в АЛДЕ членуват две от трите управляващи в България партии: ДПС и НДСВ.

Макар че е известен с положителното си отношение към България, Греъм Уотсън „... този път не крие разочарованието си от липсата на достатъчно бързи и убедителни резултати в борбата с корупцията”, коментира водещият Никола Миладинов.

След еуфорията от присъединяването, България преминава през труден период – както и други предишни новоприсъединили се държави към ЕС. „Никой не се съмнява, че България все още върви в правилната посока, но това, което всички очакват от нея, е да преоткрие част от първоначалната енергия, която искаше.”

Темпото на промяната е намаляло. Дълг на правителството ви е да го запази, заявява Греъм Уотсън. По думите му в трите партии от коалицията у нас, най-вече в БСП, се водела битка между тези, които искат да правят реформи, и тези, „...които не са дотам ентусиазирани”...


Втора част

Как ЕП ще бъде по-действен и по-прозрачен през новия му мандат? Гледна точка на Пол ван Буитенен, холандски евродепутат от Групата на Зелените, който е един от преките участници в разкриването на скандала с евродепутати, които са злоупотребявали с пари за наемане на помощен персонал. ОЛАФ разследва случая – как ще се отрази това на авторитета на ЕП? - попитаха по "Хоризонт".

ЕП все още може да докаже на гласоподавателите, че може „да прочисти системата”. С новите им правомощия в предстоящия мандат, евродепутатите биха могли да предотвратят подобни злоупотреби, смята ван Буитенен. Той обаче допълва, че в момента колегите му реагират „като кучето на Павлов” на неговите разкрития, което по преценката му ще има негативен ефект върху предстоящите догодина избори за ЕП.

Според холандския евродепутат, Лисабонският договор има редица слабости и не е сигурно, че прозрачността и отчетността на ЕП ще се повишат единствено чрез този договор. „В много национални парламенти стандартите са по-високи, отколкото в Европейския”, казва ван Буитенен и призовава външни одитори да контролират разходването на средствата, „за да не се изкушават евродепутатите”, а договорите с техните сътрудници да се сключват от администрацията на ЕП.


Трета част

Темата за ефективността на ЕП продължава с разговор с българския евродепутат Биляна Раева (АЛДЕ-НДСВ).

Проблемът за ефективността и отчетността в работата на евродепутатите вече е предложен за решение, смята г-жа Раева, визирайки предвидените в Лисабонския договор реформи. Тя припомня, че вече е открила 10 информационни офиса в цялата страна, за да бъде Европа по-близка до всички граждани в България. Около 15 000 евро месечно се отпускат за асистенти, а по 4 000 евро на месец за поддръжката на информационните офиси; за 20 души, работещи в 10-е центрове на Биляна Раева, може да се направи елементарна сметка какъв е общият разход, казва тя пред „Хоризонт”. „Спазват се всички правила и разходите се отчитат точно”, допълва Биляна Раева.

Като конкретен пример от ползите от Лисабонския договор, г-жа Раева посочва 8-седмичния срок, в който националните парламенти могат да се произнесат по определен проектозакон, примерно в сферата на здравеопазването и свободното движение на медицински работници. Така мнението на държавите-членки ще се чува по-добре и ще се зачита, преди ЕП да е гласувал въпросния нов закон, пояснява Биляна Раева.

Разговорът с нея продължава на тема националните каузи, зад които застават всички евродепутати от съответната държава-член, и същевременно принадлежността на всеки член на ЕП към определена политическата група. По думите й, и националната, и политическата кауза могат да бъдат защитавани в зависимост от обсъждания в ЕП въпрос.

Евродепутатът от ПЕС – БСП Евгени Кирилов не се включи в предаването „Събота 150”, въпреки че имаше предварителна уговорка и за негово участие в тази дискусия.


Всички ваши мнения, въпроси, предложения и реакции очакваме на електронните пощи info@europe.bg и sabota150@bnr.bg. Диалогът продължава на Портал ЕВРОПА в рамките на проекта на Европейската комисия „План Д” за демокрация, диалог и дебат.


 
Заедно
Emissions radio
 
 
 
    Encore 
Audio
 
 
 
    Encore 
Analyses
 
 
 
    Encore 
Interactif
 
 
 
    Encore 
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia