Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
04-01-2010

ЕС в решителен период за икономическия план

Следващите няколко месеца ще бъдат решаващи за бъдещото икономическо здраве на Европейския съюз, защото блокът трябва да постигне съгласие за нов 10-годишен план в опит да остави зад гърба си скорошната рецесия и да определи нов курс към стабилен растеж и създаване на нови работни места, коментира EU Observer.

Най-високата безработица през последното десетилетие, застаряващо население и огромни бюджетни дефицити са някои от условията, които се имат предвид при изготвянето на пътната карта.

Вероятно текущият икономически план на ЕС - Лисабонската стратегия, която изтича през 2010 година - също ще повлияе на лидерите на ЕС при подготовката им за изготвянето на новия план.

Целта на Лисабонската стратегия да превърне ЕС в "най-конкурентноспособната икономика на знанието в света" до 2010, според експертите не е постигната. Въпреки това целите на "ЕС 2020", както засега е наричан новият план, може да не са коренно различни от тези за отминаващото десетилетие, макар че вероятно ще бъде отдадено много по-голямо значение на "екологичния растеж".

Документ за консултация на Комисията от месец ноември посочва три широки теми: "Създаване на стойност чрез основаване на растежа върху знанието", "Овластяване на хората в цялото общество", "Създаване на конкурентноспособна, свързана и по-екологична икономика".

Постигането на по-голям растеж и по-високи равнища на заетост чрез по-добро образование, пригодено към нуждите на промишлеността и призивите за повече изследвания и иновации вероятно няма да срещнат голяма опозиция сред страните-членки, въпреки че НПО и евродепутати искат да видят повече реални стъпки към гарантирането на социално включване.

Разногласия вероятно ще се появят при на определянето на цели, които да гарантират това широките теми на плана действително да бъдат изпълнени, и особено необходимостта от механизми за постигане на тези цели.

Тъй като ЕС има малко компетенции в съответните области (образование, социална политика, заетост), Лисабонската стратегия разчиташе на натиска на партньорите, за да гарантира, че националните правителства са постигнали целите си.

Провалът на тази система доведе до това испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос да заяви, че "Имаме нужда от много повече обвързващи елементи", като според него трябва да има "последствия" за страните, които не са успели да постигнат целите си.

Служители на Комисията коментират, че официално предложение за срещата на лидерите на ЕС, която ще се проведе през февруари, може да обвързва целите на новия икономически план с Пакта за стабилност и растеж.

Започналият през ноември период за консултации на Комисията, който приканва заинтересованите страни да представят гледните си точки за посоката на плана, трябва да приключи на 15 януари.

Тогава се очаква Комисията да направи предложение на специална неформална среща на върха на лидерите от ЕС. Вероятно основният фокус на плана ще се определи на редовната среща на Европейския съвет през март. Тогава Комисията ще излезе с широки насоки за икономическата политика, които финансовите министри трябва да одобрят на срещите си през април-юни, като се очаква планът да бъде окончателно одобрен на срещата на Европейския съвет през юни.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia