ЕС ПОИСКА ОТ ТУРЦИЯ ДА ПРОДЪЛЖИ РЕФОРМИТЕ
Европейският съюз поиска през почивните дни от Турция веднага да пристъпи към подобряване на положението със свободата на изразяване и вероизповедание след поредната изборна победа на Партията на справедливостта и развитието, съобщава Netinfo.
Новият турски външен министър Али Бабаджан даде да се разбере обаче, че за момента няма планове за промяна или премахване на член 301 от турския Наказателен кодекс, който се използва за съдебно преследване срещу интелектуалци и журналисти. Бабаджан каза, че този въпрос ще бъде взет предвид при изготвянето на новата конституция.
Европейският комисар по разширяването Оли Рен каза, че кандидатката за членство в ЕС Турция е преодоляла по забележителен начин политическата и институционална криза, която възникна през април във връзка с президентските избори.
"Не само се надявам, но очаквам от правителството веднага да поднови процеса на реформи, особено що се отнася до свободата на изразяване и религиозните свободи", каза на пресконференция вчера Оли Рен след неофициалната среща на външните министри от ЕС в португалския град Виана ду Кащелу.
Той приветства факта, че новата администрация в Анкара поставя на първо място в дневния си ред присъединяването към ЕС и свързаните с това реформи.
Но турският външен министър Али Бабаджан отказа да бъде притиснат за промяна на чл. 301 от Наказателния кодекс, който наказва за "обида на турската национална идентичност" и който бе използван, за да бъдат съдени писатели, които призовават Турция да погледне по-различно на масовите убийства на арменци от османските турци през 1915 г.
"Не искам да говоря точно сега за конкретен член от даден закон, но в момента ние работим върху нова конституционна рамка, която ще бъде в съответствие с критериите от Копенхаген", каза Бабаджан, имайки предвид условията за членство в ЕС в областта на демокрацията, човешките права и върховенството на закона.
Официални представители на ЕС посочиха, че ако Турция не покаже бърз напредък, тя ще получи отрицателен годишен доклад от Европейската комисия през ноември.