EС ИЛИ ИЗОЛАЦИЯ?
В неделя ( 3-ти февруари) в Сърбия се провежда втория тур от президентските избори. Един срещу друг застават президента Борис Тадич и кандидата от националистическите среди Томислав Николич. На първия тур настоящият президент Тадич получи 35,4 % от гласовете, докато Николич събра близо 40 на сто. Ето защо задачата на про-европейски ориентираният Тадич никак няма да е лесна. "Никога няма да се откажа от нашето европейско бъдеще, също както няма да престана да защитавам единството на нашата страна по въпроса за Косово. Това са двата важни стълба на политиката, която смятам да водя в близко време, " казва той.
Тъй като Косово скоро смята да обяви своята независимост, а и Западът има намерение да я подкрепи, намеренията на Тадич, поне що се отнася до единството на страната, са трудно изпълними. Нещо повече - проевропейската линия на Сърбия беше затруднена, откак ЕС не подписа очакваното споразумение за асоцииране и стабилизация. Вместо него Брюксел предложи само търговски и визови облекчения.
Националистът Николич се вижда в ролята на победител. Последното развитие около ЕС и Сърбия и без друго потвърждава в очите на неговите привърженици факта, че сръбският национализъм и европейските ценности не могат да бъдат току-така обединени. Николич казва: "Вижте, кандидатът Тадич твърди, че иска да подпише с ЕС споразумение за стабилизиране и че иска да запази Косово в Сърбия, макар и сам да знае, че това не е възможно. Защото ЕС на свой ред е за независимостта на провинцията. Всичко това е изцяло противоречиво и нашите граждани не са глупави за да разберат, как стоят нещата в действителност."
Николич разиграва косовската карта. 56-годишният радикален националист Николич знае, че никога преди не е бил толкова близо до изборна победа както днес. При това той игра още през 90-те години значителна роля със своята политика за "Велика Сърбия". По този начин той би бил в състояние и днес да хвърли Сърбия в международна изолация.
На 3 февруари ще се реши, по какъв курс ще поеме Сърбия - в посока Москва или към Брюксел. Всичко това засега е напълно неясно, не на последно място и затова, защото ЕС не успя да даде мощна подкрепа на про-европейските сили в страната.