Испанското председателство на ЕС ще акцентира върху борбата с икономическата криза и създаването на европейска дипломатическа служба
Като председател на Европейския съюз през първата половина на 2010 г. Испания ще се стреми към бързо приемане на закони за справяне с икономическата криза и главно за финансов надзор, заяви на пресконференция в Брюксел испанският държавен секретар по европейските въпроси Диего Лопес Гаридо, предаде БТА.
Сред другите приоритети на Мадрид ще е да създаде дипломатически корпус на ЕС, който да съдейства за укрепване на ролята на съюза в света, и да се заеме с проблема за насилието над жени.
Трябва да работим здраво, за да постигнем реално възстановяване на икономиката, растеж и качествени работни места. Това ще е наш основен приоритет, заяви Гаридо.
Правителствата на страните членки и Европейският парламент преговарят по законодателство, което да предотврати подобни кризи в бъдеще чрез строги финансови регулации. Гаридо изтъкна, че Испания иска законите за финансов надзор да бъдат приети по време на испанското председателство, което завършва на 30 юни догодина.
Целта ни е договарянето на директиви за финансов надзор, пруденциален надзор на микро- и макроравнище, каза Гаридо.
Испания ще работи редом с новия президент на Европейския съвет Херман ван Ромпуй. Предстои страните членки да се споразумеят как точно президентът и ротационното председателство ще съгласуват отговорностите си.
Гаридо отбеляза, че Мадрид иска службата за международни дейности - новият дипломатически корпус на ЕС - да бъда учредена до април 2010 г. Тя ще е подчинена на върховния представител на Евросъюза по външните отношения и политиката за сигурност Катрин Аштън, чиито пълномощия бяха разширени по силата на Лисабонския договор.
В корпуса ще бъдат назначени няколко хиляди дипломати, част от тях - от Европейската комисия и от националните правителства, но подробностите все още се уточняват.
Испания ще работи за напредване по законодателството за забрана на дискриминирането на жените - на работното им място и другаде - и ще се стреми към изкореняване на насилието над жени като явление.
Според Гаридо това ще приближи европейските институции до 500-те милиона граждани на съюза, преобладаващата част от които ги смятат за далечни и бюрократични, съобщава БТА.
Испания ще придвижи напред преговорите за членство в ЕС с Хърватия и Турция, но Гаридо отказа да съобщи дали Загреб ще може да приключи преговорите в първата половина на 2010 г. "Хърватия скоро ще бъде в ЕС, същото се отнася и за Исландия", каза държавният секретар.