Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
20-05-2010

Изказване на Антония Първанова в дискусията за АЕЦ "Козлодуй"

Като докладчик в Комисията по околна среда, бих искала да изразя своята подкрепа за подхода на Европейската комисия за това предложение и за доклада, както беше гласуван в Комисия.

Аз съм изключително доволна да видя, че линията, която защитавах в моя проектодоклад, е представена в окончателния текст и че сега Европейският парламент може да даде ясен сигнал за удължаване на финансовата помощ на Общността, по отношение на извеждането от експлоатация на блокове 1 до 4 на АЕЦ "Козлодуй".

България е доказала добросъвестно отношение при използването на средствата за извеждане от експлоатация до 2009 година и удължаване на помощта на Общността е необходимо, за да се гарантира безопасно и навременно изпълнение на дейностите по извеждане от експлоатация, извършвани при спазване на най-високо ниво на прозрачност и защита на околната среда.

Пред "Europolitics" Ребека Хармс (Германия - Зелени) казва, че не разбира позицията на някои евродепутати от новите страни-членки по отношение на енергийната сигурност: "Те се страхуват от зависимост от "Газпром", но защо не се страхуват от ядрената зависимост от "Росатом"? - пита Хармс, според която тези нови европейски страни зависят стопроцентово от Русия в сферата на атомната енергетика.Удължаването на финансовата помощ, за мерките за смекчаване на последиците от преждевременното извеждане от експлоатация на четирите реактора, е от особено значение, отчитайки въздействието и последиците върху околната среда, цените на енергията за потребители и сигурността на енергийните доставки в региона.

Имаше известни опити за натиск над това досие поради политически и идеологически причини, но трябва да имаме предвид какви са крайните цели на тази програма, именно гарантиране на безопасно извеждане от експлоатация и справедлива компенсация за България, подкрепа на направените усилия в посока по-устойчива енергийна политика и предоставяне на прозрачност при управлението на проектите и средствата.

В заключение бих искала да подчертая факта, че трябва да се осигури последователност и съгласуваност със стратегиите на Европейския съюз в областта на околната среда и енергетиката, така че използването на финансовата помощ да доведе до добро, ефективно и оптимално извеждане от експлоатация на четирите ядрени реактора, които България затвори.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.