Дебатите за исляма в Германия се разрастнаха
Речта на германския федерален президент Кристиан Вулф по повод 20-годишнината от обединението на Германия на 3 октомври, в която той каза, че ислямът принадлежи към Германия, изостри дебата и предизвика бурни реакции. Мюсюлманите похвалиха президента, на негова страна застана и опозицията от социалиалдемократи и зелени. Те искат сега ислямът да бъде признат на държавно ниво, съобщава германската преса.
Говорител на социалиалдемократите в Бундестага заяви, че „би било важен сигнал за четирите милиона мюсюлмани в Германия, ако държавата признае исляма като религиозно общество". Подкрепа за изказванията Вулф изненадващо получи и от централния съвет на евреите. Генералният секретар на съвета Щефан Крамер каза, че речта на президента в неделя е била смела и заслужава признание и респект. Той настоя за прагматични концепции как едно плуралистично общество може да стане адекватно на настоящето и бъдещето.
От своята партия, християндемократически съюз, президентът получи предимно критика за изказванията си. Редица политици от ХДС заявиха, че „нашите ценности ясно се коренят в заподно-християнската традиция" и „няма абсолютно никакъв повод ислямът да бъде интегриран в нашия светоглед".
Федерланият канцлер Ангела Меркел посочи корените на германската култура. „Характерната сила на нашата култура е юдео-християнската от столетия насам, да не кажа хилядолетия. Междувременно тук живеят и много мюсюлмани, които са донесли своята религия и култура. Важно е обаче пазените от исляма ценности да са в съгласие с конституцията. Понеже тук при нас важи конституцията, а не шариата", заяви Меркел.
Същевременно днес онлайн изданието на „Шпигел" съобщи, че за първи път в историята университет в Германия ще предлага семинари за квалификация на имами. Напливът за местата е голям. От началото на следващата седмица в университетът в Оснабрюк ще се предлага едногодишен курс за надквалификация на имами. Вътрешният министър на провинция Долна Саксония се бори от пет години за провеждането на този пилотен проект в своята провинция.
Много от почти 2000 имами в Германия не говорят немски език. Те остават само няколко години в страната, после се връщат в родината си Турция, а на тяхно място идват други. Не се интегрират и така в качеството си на религиозен и обществен авторитет пречат на интеграцията и на членовете на своята общност.