FRA: Младите хора във Франция, Испания и Великобритания не подкрепят насилието
Средно един от четирима млади хора споделя, че е бил обект на несправедливо отношение. Младежите мюсюлмани от Франция и Испания споделят значително по-често, че това им се е случило, в сравнение с младежите немюсюлмани; в Обединеното кралство не е отчетена разлика в отговорите при младежите мюсюлмани и немюсюлмани.
Много от младите хора, участвали в проучването, са били обект на насилие (от тормоз и други форми на емоционално насилие до по-физически форми на агресия). Освен това беше установено, че съществува тясна връзка между това да си жертва и да станеш насилник.
И в трите държави-членки на ЕС, в които беше извършено проучването, младите хора, които се чувстват социално изолирани, както и онези, които са били жертва на насилие поради своята култура или религия, цвят на кожата или език, има по-голяма вероятност да използват емоционално насилие (като дразнене или тормоз) спрямо други хора в сравнение с младите хора, които не се чувстват социално изолирани, или онези, които не са били жертва на насилие, основано на горепосочените причини.
Като цяло, насилието получава слабо одобрение сред младите хора и няма пряка връзка между отношенията, подкрепящи насилието и действителното участие в актове на насилие.
Настоящият доклад представя констатациите от проучване, проведено от FRA през периода 2008-2009 г. във Франция, Испания и Обединеното кралство. Проучването обхвана около 1000 младежи на възраст между 12 г. и 18 г. във всяка от трите държави-членки - общо 3000 млади хора участваха в него.
Проучването се фокусира върху три държави-членки, преживели терористични атаки, свързани с радикален ислям или градски безредици, свързани с млади имигранти, предимно мюсюлмани. Целта на проучването беше да изследва преживяванията и отношенията на младите хора мюсюлмани и немюсюлмани в тези държави, за да предостави резултати, които ще помогнат на политическите стратези да вземат мерки по отношение на дискриминацията, социалната изолация и интеграцията.
Проучването на FRA имаше за цел да изследва евентуалните връзки между преживяванията на младите хора, свързани с дискриминация и социална изолация, включително преживяванията им, свързани с расизъм, и техните нагласи спрямо агресивното поведение и действителното му упражняване.
Докладът и резюме от две страници могат да бъдат прочетени ТУК .