Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
13-12-2005

ИЗМАМИТЕ С ДДС МОЖЕ ДА НАРАСНАТ СЛЕД ВЛИЗАНЕТО НИ В ЕС

Възможно е при влизането ни в Европейския съюз (ЕС) проблемът с неправомерното източване на ДДС от бюджета да се задълбочи, заяви премиерът Сергей Станишев след заседанието на Съвета по сигурността в понеделник.

“В много страни членки на Евросъюза действа принципът на доброволното регистриране по ДДС без задължителен праг и ако България го възприеме, това означава, че всяка фирма ще може да се регистрира по ДДС, включително и тези, които се занимават с измами”, каза още премиерът.

Според него трябва да се въведат промени в законодателството, за да се ограничи недобросъвестното източване на ДДС. Сред обмисляните промени са да се забрани регистрирането и прехвърлянето на фирми на фиктивни и несъществуващи собственици, както и на онези лица или дружества, които имат непогасени публични задължения.

В момента прагът за регистриране по ДДС в България е 25 000 лева.

Проектът за законодателни промени трябва да бъде изготвен от Министерството на финансите, но не бе посочен конкретен срок.

По експертни оценки държавата е била ощетена от източването на ДДС  с не по-малко от 3,5 млрд. лв. от 1998 г. досега. Тези данни се основават само на разследвани дела за ДДС-измами.

Директорът на Националната следствена служба Ангел Александров предположи, че щетите от този вид стопански престъпления може да са и по-големи.

Той обясни, че още през 1997 г. при срещата си с тогавашния министър-председател от националното следствие са обърнали внимание на проблема с източването на ДДС и са прогнозирали, че ще има “много сериозни посегателства върху бюджета”.

Премиерът Станишев предупреди, че промените в законодателството трябва да се добре преценени, за да не се създадат, по думите му, проблеми за изрядните данъкоплатци.

11 млн. лв. щети само от един канал

Междувременно зам.-директорът на НСБОП Донка Георгиева съобщи, че чрез разбития от антимафиотите миналата седмица канал за контрабанда на турски стоки, обмитявани на митническо бюро “Горубляне”, и чрез източването на ДДС от тях, държавата е ощетена с 10-11 млн. лв. само за десетина месеца.

Това тя каза на обещаната от ръководството на МВР специална пресконференция, посветена на операцията.

В рамките на планираната от близо два месеца операция срещу контрабандата, в петък миналата седмица бе арестувана шефката на митническо бюро “Горубляне” Снежина Ангелова. В нея са били открити 13 хил. лв., срещу които тя трябвало да осъществи обмитяването по занижени цени на вкараните с фалшиви документи стоки от Турция.

Според информацията на дознателите, които са поели случая според изискванията на новия Наказателно-процесуален кодекс, в рамките на един месец Ангелова е получила поне още толкова за същата услуга, каза Донка Георгиева.

Заедно с Ангелова са задържани още пет лица, които не са служители на митниците, уточни тя, но не пожела да назове имената им. Иззети са стотици документи, магнитни носители и компютри от офиси и складове в София, Пловдив и други градове.

Схемата, по която са внасяни контрабандните стоки, е била следната: Дребни български търговци са отивали в Турция, където са купували стока за внос и за да спестят разходи за транспортиране, я предавали на български посредници с офиси в съседната страна, които я опаковали и я внасяли с контейнери в България. Посредниците имали и задачата да уредят нещата с обмитяването на стоката, която пристигала в България и собствениците й я получавали в определени складове.

Водачките на стоката, чиито имена не бяха назовани, изпращали още от Турция инструкции до митницата на “Капитан Андреево” какви документи са необходими за преминаване на стоката през границата. Те били два комплекта – едните с истинската митническа стойност на стоката, вторият – със силно занижени стойности. Първият комплект бил нужен, ако камионите бъдат спрени за проверка от мобилните митнически групи. По втория комплект се извършвало обмитяването на стоката на митническо бюро “Горубляне”.

Втората част на операцията започвала след вкарването на стоката в България. Чрез фиктивни сделки на препродажба с пет подставени фирми цената на стоката се вдигала до реални и по-високи стойности, върху които се начислявал ДДС. Данъкът се източвал от лицата в схемата, без реалните собственици на внесеното карго. Фиктивните фирми били регистрирани на имената на лица, които не са замесени в схемата, а срещу заплащане са предоставяли личните си данни за фирмената регистрация.      

Петимата задържани по схемата освен митничарката Снежина Ангелова, са едната водачка на каргото, организаторът на схемата – пловдивчанинът Георги Тошев и още две лица. 

Участието на експерти от Комисията по хазарта в операцията Донка Георгиева обясни с факта, че през някои от фирмите в схемата, през които е минавала фиктивната препродажба, са се занимавали с хазартна дейност. 

В този случай няма замесени служители на МВР, но в акциите за разкриване на контрабандни канали ще се работи на два “фронта” – при участието на митничари, и при участие и на служители на вътрешното министерство в тях, поясни главният секретар на МВР ген. Илия Илиев.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.