СЛАБА ГОТОВНОСТ НА БИЗНЕСА НИ ЗА РАБОТА С ФОНДОВЕТЕ НА ЕС
Социологическо изследване, проведено по поръчка на министерството на финансите показва, че по-малко от една четвърт от българския бизнес е готова за кандидатстване за средства от структурните фондове на ЕС, съобщава Money.bg.
17% от бизнеса категорично разполага с необходимия административен капацитет за подготовката на проекти, с които да кандидатства за финансиране от ЕС. 22% от бизнеса пък са готови да кандидатстват за средства от структурните фондове.
16% от бизнесмените твърдят, че вече имат партньори за реализирането на проекти.
Изследването, относно информираността на гражданите, бизнеса, местната власт, неправителственият сектор и медиите за условията за усвояване на структурните инструменти от ЕС, беше представено на работна среща между министърът на финансите Пламен Орешарски и министър-председателят Сергей Станишев с областните управители във Варна относно ролята на областните администрации при усвояване на средствата от структурните и кохезионния фондове на Европейския съюз след 2007 г.
30% от анкетираните представители на местната власт и 35% от неправителствения сектор към края на август заявяват също, че разполагат с необходимия административен капацитет за подобно проекти, с които да кандидатстват за финансиране от ЕС.
Над 6,8 млрд. евро ще получи България от еврофондове до 2013 г. и областните управители ще имат важна координираща роля в този процес.
Усвояването на средствата по отделните програми през следващите години ще зависи от проектната готовност и спецификата на разпределението на разходите във времето.
Приоритетите пред страната ни за следващите 7 години са формулирани в Националната стратегическа референтна рамка.
Това са: подобряване на базисната инфраструктура, увеличаване качеството на човешкия капитал, насърчаване на предприемачеството, благоприятна бизнес среда, подкрепа за по-балансирано регионално развитие.