Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
29-06-2007

ФАЙНЕНШЪЛ ТАЙМС: ЕС ОТДАВНА ЗНАЕШЕ, ЧЕ БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ НЕ СА ГОТОВИ ЗА ЧЛЕНСТВО

На Европейския съюз е трудно да направи нещо за провала на Румъния и България да приложат анти-корупционните реформи, които обещаха преди присъединяването към ЕС в началото на годината, коментира днес влиятелното издание „Файненшъл Таймс".

Това обаче не може да бъде извинение да не се прави почти нищо. През тази седмица Брюксел имаше шанс да порицае Букурещ и София за това, че не се борят с корупцията - и да заплаши със санкции. Вместо това критичният доклад бе смекчен под натиска на българския и румънския комисари и още по-изненадващо, от комисаря по правосъдието Франко Фратини. Например, където служителите са написали, че „няма място за самодоволство" в провеждането на реформите и борбата с корупцията и организираната престъпност, комисарите са изтрили ключовите фрази и са вкарали „има нужда от ускоряване на реформите". Защо? Защо е премахната думата „самодоволство"? за да се избегне нараняването на нечии чувства?

Смущаващата истина е, че ЕС отдавна знаеше, че Румъния и България няма да са готови за членство през 2007г. Официалните представители знаеха, че престъпността и корупцията ще са големи проблеми, особено за България. Те обаче продължиха напред, преценявайки (правилно), че общественото мнение се измества бързо в посока против разширяването. Закъснението можеше да разстрои целия процес.

Подходът за ранно влизане можеше да проработи, ако условията за влизане бяха строги. Те обаче не са. И сега дори слабите санкции, които бяха одобрени - специално за непризнаването на съдебните решения - дори не са обмисляни, камо ли приложени.

Този страхлив подход саботира реформаторите в двете страни като им отнема силни оръжия, които могат да бъдат използвани във вътрешните борби. Той лишава хората от България и Румъния от пълните ползи на членството.той има и отрицателен ефект върху бъдещото членство на страните-кандидати, които също могат да се надяват да заобиколят задълженията си. Той компрометира обществената подкрепа за бъдещото разширяване, по време когато тя и без това е опасно слаба. Накрая той открива целия съюз за насмешка: как може ЕС да се бори за върховенството на закона по света, като дори не може да го наложи на собствените си членове?

Брюксел даде на Букурещ и София още една година да подредят къщите си. Той трябва да даде ясно да се разбере предварително, че всяко допълнително забавяне ще доведе до санкции. ЕС обаче не трябва да си създава илюзии. Тази кампания ще успее само когато местните елити разберат, че могат да спечелят повече, отколкото да изгубят чрез приемането на европейските стандарти в обществения живот. Това ще отнеме време - може би десетилетие или повече. Но борбата трябва да започне сега или може да не започне въобще.

По темата



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.