Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
30-08-2007

ЕВРОБАРОМЕТЪР: ЕВРОПЕЙСКИТЕ ГРАЖДАНИ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАТ ОТ СЪСЕДНИТЕ НА СЪЮЗА СТРАНИ

1/10 от европейците не знаят, че България е в ЕС! 

Поредното проучване Евробарометър е проведено в периода май-юни 2007г. и засяга отношенията между ЕС и съседните страни, разширяването и политиката на добросъседство.

Като цяло резултатите от проучването са сходни с тези от 2006., което позволява да се направи заключението, че много въпроси се радват на постоянна широка обществена подкрепа, което е положителен сигнал за продължаването на усилията в същата насока.

Европейските граждани са умерено запознати със страните, които предстои да се присъединят към ЕС. двете официални кандидатки за членство - Турция и Хърватия - спонтанно се споменават като страни, които предстои да се присъединят към съюза в близко бъдеще. Статутът на Македония като страна-кандидат е по-малко известен.

От друга страна 37% от анкетираните не са могли да посочат нито една страна, която се очаква да се присъедини към ЕС. същевременно 11% от респондентите смятат, че България и Румъния все още са със статут на страни кандидатки.

Авторите на доклада обясняват по-ниската запознатост в сравнение с 2006г., с факта, че след присъединяването на България и Румъния в началото на годината и липсата на скорошни следващи разширявания, интереса на медиите към въпроса е спаднал.

Запознатостта на европейските граждани със съседните страни остава приблизително на нивото от миналата година. Географската близост и особено общите граници, изглежда имат най-голям ефект върху възприятията на анкетираните. Анкетираните разглеждат като европейски съседи основно страните, които делят обща сухопътна граница със съюза, основно това са Украйна, Русия и Беларус. След присъединяването на Румъния, Молдова вече има обща граница със съюза и повече анкетирани в сравнение с 2006г. са наясно, че страната е съсед на ЕС.

Все още обаче съществува мнозинство от 54% от европейските граждани, които имат малък или никакъв интерес към случващото се в съседните на ЕС страни. В същото време 67% смятат, че отношенията на ЕС със съседните страни са добри.

Интересна е констатацията, че на въпроса „Чували ли сте за политиката на ЕС към съседните страни, наречена Политика на добросъседство", едва 26% от българите отговарят „Да", докато 74% никога не са чували за тази политика. Това обаче е малко над средното ниво на осведоменост в страните от ЕС - 20% „да", 80% „не".

Българските граждани са най-неосведомените по въпросите за състоянието на отношенията между ЕС и съседите му. 32% от българите отговарят с „не знам" на въпрос за степенуване на отношенията със съседните на ЕС страни. На второ и трето място са Ирландия -30% и Испания -29%.

Изследването Евробарометър можете да видите в библиотеката на Портал Европа.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.