Спасовден – празник на Район „Лозенец”
Православната църква почита 40-ия ден от Христовото Възкресение като Възнесение Господне. Тогава Исус Христос се явява пред своите ученици на Елеонската планина, благославя ги и се възнася на небето при Своя Отец. С това си дело Той завършва делото на спасението. Оттам идва и празникът Спасовден, Денят на Спасителя.
В народната традиция Спасовден е празник на хлебарите и сладкарите и бележи завършването на жътвата на ечемика. В стари времена българите са извършвали приношение с хляб и жертвени животни.
В местността „Кръста” е забит стар каменен кръст. Смята се, че е издигнат от софиянци в памет на Руско-турската война (1878 г.). Решението им е да се вижда отдалеч и затова е поставен на най-високото място над града – на юг, по пътя за Драгалевци. Паметникът е открит и осветен на Спасовден. Става традиция всяка година столичани да се събират около кръста и постепенно цялата местност приема името му. Кръстът става символ, около който на Спасовден, след традиционната църковна служба, се провежда събор.
Според друго поверие през това място е минал Свети Георги и под краката на коня му бликва малко изворче. В чест на светеца софиянци се събирали на Кръста и на Гергьовден.
Днес Район „Лозенец” празнува и юбилей, тъй като преди 20 години столичната общинска администрация се разпределя в 24 района. Тържеството на 5 юни – Спасовден, отново ще събере съкварталците на „Кръста”. Свещеник от църквата „Свето Преображение Господне” ще извърши молебен, а всички гости накрая ще вкусят от традиционния курбан. Деца от читалищата „Георги С. Раковски” и „Пенчо Славейков” ще покажат уменията си в танцовото изкуство, а възрастните ще се насладят на ансамбловото изпълнение на стари градски песни. Водещ е актьорът от театрално студио „Теди”.
За юбилейния празник се появи и информационния бюлетин на районната администрация. Мотото „Аз обичам Лозенец” обединява надеждите на хората да живеят в приветлив и уютен квартал. Страниците са отворени за всички, които има какво да споделят както за всекидневието и бъдещите проекти, така и за богатата история на стария софийски хълм в полите на Витоша.