Europe.bg
  Начало - Събития
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Събития

  • A+
  • A-
25-03-2007

ПЕТДЕСЕТ ГОДИНИ ОТ РИМСКИТЕ ДОГОВОРИ: БЕРЛИНСКА ДЕКЛАРАЦИЯ

Портал ЕВРОПА ви представя пълния текст на т.нар. "Берлинска декларация", подписана на 25.03.2007 г. в Германския исторически музей в Берлин от канцлера Ангела Меркел и председателите на ЕК Барозу и на ЕП Пьотеринг, по случай 50 години от Римските договори.  

БЕРЛИНСКА ДЕКЛАРАЦИЯ 

От векове Европа е идея, въплътила надеждата за мир и разбирателство. Тази надежда вече е осъществена. Европейското обединение направи възможни мира и благоденствието. То създаде чувство за общност и преодоля различията. Всяка държава-членка допринесе за обединяване на Европа и укрепване на демокрацията и върховенството на закона. Стремежът на народите от Централна и Източна Европа към свобода превърна в минало противоестественото разделение на Европа. Европейската интеграция е доказателство, че сме усвоили болезнените уроци на една история, белязана от кървави конфликти. Днес живеем заедно, нещо невъзможно в миналото.

Ние, гражданите на Европейския съюз, имаме добрата участ да сме обединени.

І.

В Европейския съюз ние превръщаме общите си идеали в действителност - за нас човешката личност стои над всичко. Нейното достойнство е неприкосновено. Нейните права са неотменими. Жените и мъжете имат равни права.

Ние се стремим към мир и свобода, към демокрация и върховенство на закона, към взаимно уважение и споделена отговорност, към благоденствие и сигурност, към търпимост и съпричастност, към справедливост и солидарност.

Начинът, по който живеем и работим заедно в Европейския съюз, е единствен по рода си. Негов израз е демократичното взаимодействие между държавите-членки и европейските институции. Европейският съюз се гради върху равноправието и
основаното на взаимна подкрепа сътрудничество. Това ни позволява да постигнем справедливо равновесие между интересите на държавите-членки.

Европейският съюз съхранява идентичността и многоликите традиции на своите членове. Нас ни обогатяват откритите граници и живото многообразие от езици, култури и региони. Много са целите, които можем да постигнем не поединично, а само в единодействие. Задачите се разпределят между Европейския съюз, държавите-членки и техните региони и местни власти.

ІІ.

Изправени сме пред големи предизвикателства, които надхвърлят националните граници. Нашият отговор на тези предизвикателства е Европейският съюз. Само заедно можем да съхраним и в бъдеще идеала си за европейско общество за доброто на всички граждани на Европейския съюз. Този европейски модел съчетава икономическия успех и социалната отговорност. Общият пазар и еурото ни правят силни. С тях можем да придадем на нарастващата взаимозависимост на глобалната икономика и на постоянно засилващата се конкуренция на международните пазари форма, съответстваща на нашите ценности. Богатството на Европа е в знанията и способностите на нейните хора; това е ключът към растежа, заетостта и социалното единство.

Заедно ще се борим срещу тероризма, организираната престъпност и нелегалната имиграция. Защитаваме свободите и гражданските права и в битката срещу онези, които им се противопоставят. Никога вече не трябва да се дава възможност за изява на расизма и ксенофобията.

Ние отстояваме мирното решаване на световните конфликти и гаранциите, че хората няма да стават жертва на войни, тероризъм и насилие. Европейският съюз се стреми да подпомага свободата и развитието в света. Искаме да прогоним бедността, глада и болестите. Решени сме и занапред да играем водеща роля в тази борба.

Решени сме заедно да стоим начело в енергийната политика и опазването на климата и да дадем своя принос за предотвратяване на глобалната заплаха за промяна на климата.

ІІІ.

Европейският съюз ще продължава и в бъдеще да се гради на откритостта и волята на своите членове да работят съвместно за укрепване на вътрешното развитие на Съюза.

Европейският съюз ще продължава да работи за демокрация, стабилност и благоденствие и отвъд своите граници.

С обединението на Европа една мечта на предишните поколения се превърна в действителност. Нашата история ни напомня, че трябва да запазим това за благото на идните поколения. По тази причина трябва непрестанно да обновяваме политическия облик на Европа в крак с времето. Ето защо днес, 50 години след подписването на Римските договори, ние сме обединени от целта да поставим Европейския съюз на нова обща основа преди изборите за Европейски парламент през 2009 г.

Защото знаем, че Европа е общото ни бъдеще.

(Илюстрация - AP и BBC News.)

Портал ЕВРОПА ви представя и картата, отразяваща достиженията на ЕС през последните пет десетилетия. Картата е на агенция Ройтерс и е публикувана във вестник "Дневник".

голям размер



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Радиопредавания
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Доклади за напредък
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Видео
 
 
 
    Още 
Аудио
 
 
 
    Още 
Новини от ЕП
 
 
 
    Още 
Интерактивно
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.