ЯНЕЗ ЛЕНАРЧИЧ: ПРЕДАВАНЕТО НА УПРАВЛЕНИЕТО НА КОСОВО НА ЕС Е ТЕСТ ЗА ОБЩАТА ВЪНШНА ПОЛИТИКА И СИГУРНОСТ
Първата част на интервюто с основна тема Лисабонския договор, може да прочетете тук.
Кои са основните събития в програмата на Словенското председателство през февруари?
През февруари се събират следните формации на Съвета на министрите на ЕС- ЕКОФИН, на образованието и науката, на земеделието, на заетостта, на вътрешните работи и др. Ще се проведат няколко важни конференции - министерска среща по въпросите на междукултурния диалог в Брюксел, по въпросите на превенцията от рак в Словения, на представителите на ЕС на министерско ниво от Черноморския регион.
Според някои коментатори Франция отнема част от блясъка на словенското председателство. Как работите по европейските въпроси с колегите си от следващото председателство ?
Не мога да се съглася с подобно мнение. Нашето сътрудничество с френските ни колеги по европейските въпроси винаги е било конструктивно. То се задълбочи от факта, че Франция поема председателство на ЕС след Словения през втората половина на 2008 г. Тъй като става дума за две последователни председателства ние трябва да осигурим плавно приложение и последователност на темите от европейския дневен ред.
Затова няма нищо необичайно в нашето близко сътрудничество. То се основава на редовни срещи на политическо и експертно нива, размяна на специалисти, консултации по планираните събития в календара. Особено близко работим по най-типичните европейски теми за 2008 г. - подготовката за прилагането на Лисабонския договор, енергетиката, мерките за борба с промените в климата, които ЕК вече предложи.
Как Словения ще подпомогне постигането на единна европейска позиция по независимостта на Косово?
През декември 2007 г. Европейският съвет прие, че статуквото в Косово не може да се запази в този вид, и изтъкна необходимостта да се продължи по пътя към споразумение за Косово, което да доведе до едно демократично, многоетническо Косово, съблюдаващо върховенството на закона, защитата на малцинствата и опазването на културното и религиозното наследство. Това е добра основа за постигане на споразумение между държавите-членки за бъдещи стъпки в тази посока.
След това 27-те страни се съгласиха с изпращането на европейска мисия в Косово, това е важна част от установяването на бъдещия статут на областта. Всички държави-членки осъзнават, че предаването на управлението на Косово на ЕС е тест за общата външна политика и сигурност, така че не можем да позволим провал. Каквото и да бъде точното определение на бъдещия статут на Косово, единството, гъвкавостта и солидарността между държавите-членки на ЕС ще бъде наш първостепенен приоритет и водещ принцип при прилагането на общата позиция по този въпрос.