БОЙКО БОРИСОВ ПРЕД “ДОЙЧЕ ВЕЛЕ”: “НЯКОИ АГЕНЦИИ НИ ДАВАТ ПЪРВО МЯСТО КАТО ПОЛИТИЧЕСКА СИЛА”
Непосредствено след срещата си с главния кмет на Бон г-жа Бербел Дикман в сградата на столичното кметство кметът на София Бойко Борисов даде специално интервю за българската редакция на „Дойче веле“. С Бойко Борисов разговаря Георги Папакочев.
Георги Папакочев:Как оценявате ролята на Германия във вашата дейност като столичен градоначалник и във вашата политическа кариера?
Бойко Борисов:Германия е държавата, която винаги ми е служела за примерите като манталитет винаги съм ги давал за пример като точност, акуратност, дисциплина, ред, отговорност, всичко. И провинция Бавария, Мюнхен... управлението там, като се има предвид и тя на времето е била аграрна провинция, много близка и по манталитет, и по, как да го наречем, икономика на Бавария, в момента те са я превърнали в може би най-развитата провинция в Европа. Именно затова аз съм много щастлив от срещата си с премиера на Бавария и ръководител на ХСС г-н Щойбер, с кметовете, с администрацията, с щаб-секретаря Гьорг Шмит, който ми е изключително добър приятел от времето в МВР, много неща сме направили заедно, с министър Бекщайн също години наред работихме с него, това, от една страна. Сега в събота и неделяще посетя Щутгарт по покана на Волфганг Шустер, кмета на Щутгарт, където също така ще работим съвместно по много от проектите, които България и София иска да направи. В същото време днес кметът на Бон беше. Не мога да не благодаря през„Дойче веле“ и да изкажа уважението си към кмета на Берлин за това, че на мен ми даде Берлинската стена, част от Берлинската стена и когато посети София, ще види на какво прекрасно място е поставена и вечерно време колко хора отиват да се снимат при нея. Така че към днешна дата мисля, че имаме прекрасни отношения с Германия, с посолството на Германия, със службите на Германия, с кметовете на Германия и това е и моят оптимизъм. Щом до такава степен Германия се ангажира на всяко ниво и с МВР, и с кметовете, и с политическите партии, съответно, нали, социалисти и народна партия, аз съм голям оптимист за България.
Г.Папакочев:Ген. Борисов, преди месец вие обявихте, че ще създадете партия, когато наберете необходимия ресурс от качествени хора и подготвите икономическа и социална програма, за която казахте, че ще поканите и германски специалисти. Изпълниха ли се вече критериите за създаването на партия? Каква ще бъде нейната ориентация в политическото пространство? „Икономист интелиджънс юнит“ казва, че очаква тя да бъде проевропейска с консервативна насоченост.
Б.Борисов:Тази партия трябва да отговаря на манталитета на голяма част от избирателите в България. Тя е проевро-атлантическа. Тя е партия на християнските ценности. Тя е партия на развития обществено-политически строй. Сиреч където... както и неслучайно пак дадох пример с Германия и Бавария в частност, където, от една страна, има най-мощната икономика, но в същото време и една от най-добрата социална политика. Така че тук много се преприлат двете неща и тъй като България е в преход, много трудно можеш да кажеш кое е ляво, кое е дясно, коя програма е лява и коя е дясна. Ние трябва да правим реформи, а това е присъщо на дясноцентристките партии.
Г.Папакочев:Означава ли това, че създаването на партия ГЕРБ е предстоящо или ще го отложите след президентските избори?
Б.Борисов:Аз много добре го казах, и то пред представителите на фондация „Ханс Зайдел“, които помагат в нашето развитие. Нищо не налага, виждате, че и без изобщо да има партия, само това, че ние като субекти стоим достатъчно добре сред българските граждани, ни нарежда на второ място, някои агенции ни дават и първо място като политическа сила. В момента нищо не налага да се бърза с изграждането на партията, тъй като до 1 януари 2007 г. не трябва да се правят движения в политиката, за да не попречим за присъединяването ни в ЕС. Веднага след това аз съм твърдо решен да работим за предсрочни избори. В същото време това са златни месеци за изграждането на структурите по страната, за изграждането на нашите регионални ръководства, обучението на хората, проверката на тези хора. Всичко това изисква едно технологично време и ние го използваме много рационално в момента.
Г.Папакочев:Г-н генерал, по-малко от 4 месеца преди президентските избори в страната няма официално номинирани кандидати. Оказва се, че всички политически формации очакват вашата позиция. Ще се кандидатирате ли вие за президент или ако не, кого ще подкрепите като лидер на формацията с най-висока обществена подкрепа според социологическите изследвания, както казахте? Възнамерявате ли по някакъв начин скоро да облекчите, така, терзанията на политическата класа около тази неизвестност?
Б.Борисов:Тази ваша формулировка ме ласкае. Това означава, че съм бил успешен като главен секретар, сега съм успешен като кмет, щом оценката на хората и притеснението на политиците е такова. Аз никога не си поставям самоцелни задачи. Да, в личен план може би президент е най-, така, удобно за мен и най-, повтарям, ако спечеля изборите, разбира се, и най-, така, бих казал, като охраняван човек е най-безопасно за мен. Но в същото време аз считам, че истинската битка трябва да се даде в парламента. Там се правят законите, там трябва да направим реформата на България и се надявам това да го постигнем. Дали това минава през президентските избори, следващите месеци ще го покажат. А защо? Дали ще има единен десен кандидат? Ще продължат ли десните партии? И аз просто не знам Европейската народна партия как ги търпи, как търпи тези свои членове, а те са четири от България, да правят такива безобразия.
Г.Папакочев:Имате ли някакви политически проекти, свързани с НДСВ, със силата, която всъщност, така, стоеше зад вас в качеството ви на главен секретар на МВР?
Б.Борисов:За съжаление само премиерът стоеше зад мен. Вие знаете непрекъснатите конфликти с министъра, които имахме тогава. Така че НДСВ, ако стоеше, тогава много неща щяха да бъдат различни. Но те са с БСП в коалиция и с ДПС. Мисля, че тази коалиция нищо добро не носи на България и колкото повече стоят там, губят своята автентичност. Защото за мен ляв монарх няма.
Г.Папакочев:Как бихте коментирали една чудовищна публикация във вчерашния печат, това, че във Враца възрастни жени вдовици слагали некролозите на съпрузите си от вътрешната страна на вратата, за да може крадците и разбойниците да не разберат, че те живеят сами?
Б.Борисов:В случая последните виновни са в МВР и ще ви кажа защо. Първо, МВР работи по закони. Кое наложи Министерският съвет да внесе предложение в парламента и парламентът да приеме намаляването на присъдите на крадците максималната граница от 7 на 5 години? Вместо да стане 15 или 20 години, да има тежки осъдителни присъди на крадците, ние в момента свалихме границата, като се има предвид, че съдът винаги дава по средата някъде присъди. След това намират връзки за добро поведение. Прекарват по 7-8 месеца - година и всъщност това им е и предварителният арест, той горе-долу съвпада винаги с присъдата, и те отиват навънка и пак продължават да крадат. Полицаите не могат да ги хващат всеки ден. Затова ви казах, промяната в законодателството, драстична промяна, промяна, която да вкарва незабавно крадците в затвора, ще облекчи. Това са крадците на коли, това са крадците... на домови кражби. В същото време, повтарям, ето, задайте въпроса на премиера кое наложи да се вкара от МС намаляване на горната граница на крадците. Това, че разкриваемостта на убийствата примерно е над 80 процента, а на кражбите е под 10 процента. Сиреч на 100 кражби едва 10 се разкриват, сиреч най-трудно разкриваемите и уловими. Вместо да направим законодателството така, че да подпомогнем колегите от МВР, ние го направихме така, че да ги затрудним максимум.
Г.Папакочев:Благодаря ви за този разговор и за минутите, които отделихте за Радио „Дойче веле“.
© Deutsche Welle