В-к „Сливенски новини”: За стабилизиране на пазарите на селскостопанската продукция в Европейския съюз
Представяме ви публикация на вестник „Сливенски НОВИНИ”, посветена на изложението „АГРА-2009” и семинарите на СТРАТЕГМА-Европейски институт”. Материалът е публикуван през месец февруари 2009 г.:
В рамките на изложението АГРА на Пловдивския панаир се проведе семинар за журналисти от цялата страна с експерти от Агенция "СТРАТЕГМА" , Европейския институт, ДФ "Земеделие" и Европейския парламент.
Проектът "ОСП - двигател за развитието на българските селски райони" организира поредица информационни срещи по време на селскостопанска изложба "АГРА-2009".
Евродепутатът Петя Ставрева, член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент, представи възможностите за земеделски производители и браншови организации да участват в процеса на формирането на обща селско-стопанска политика (ОСП). ОСП се състои от група правила и механизми, които регулират производството, търговията и преработката на земеделски продукти в Европейския съюз, като се обръща повишено внимание на селските райони. Г - жа Ставрева подробно разясни и стълбовете на които се опира ОСП - І - ви стълб - мерки за пазарна подкрепа и подпомагане на доходите, чрез директни плащания и ІІ - ри стълб - Развитие на селските райони.
Принципите, върху които е изградена ОСП, най-общо казано са: Свободно движение, като прилагането му премахва бариерите в търговията със селскостопански продукти в рамките на ЕС, предимство за селскостопанските продукти, произведени в общността, т. е. защита чрез вносни мита и не на последно място финансова солидарност.
Целите, над които ще работи ОСП, са увеличаване на производителността и техническия прогрес чрез осигуряване на разумно количество земеделска продукция и оптимално използване на производствените фактори, особено труда; осигуряване на справедлив стандарт на живот на земеделската общност чрез увеличаване доходите на заетите в селското стопанство; стабилизиране на пазарите на селскостопанска продукция; осигуряване на предлагане на стоки и услуги на пазара и на потребителите на разумни цени.
| |
В рамките на семинара своите презентации представиха и експерти от Държавен донд "Земеделие". По темата "Училищно мляко" - целта е да се увеличи консумацията на мляко и млечни продукти от учениците, като всяко дете получава 250 мл мляко в индивидуална опаковка, условията са продуктите да са приготвени от краве мляко, произведени в ЕС и закупени в България. Заявките се подават за съответната учебна година.
За тази програма все още няма постъпили заявления.
"Финансово подпомагане за организации на производителите на плодове и зеленчуци" цели се да се подпомогнат финансово организациите, занимаващи се с производство на плодове и зеленчуци, като по този начин се увеличава консумацията им и се подобрява качеството на произвежданата продукция. Условието за кандидатстване е да сте регистриран земеделски производител.
"Схеми и мерки за подпомагане на лозаро - винарския сектор 2009 - 2014 г. "- в тази презентация са разгледани начините за финансово подпомагане на производителите на винени лозя и вино в посочения период. Десертните сортове грозде не подлежат на такова подпомагане. Кандидатстването става чрез попълване на образец - формуляр, след 25.02.2009 г., "Промоционални програми - информиране и насърчаване на селскостопански продукти на пазара на ЕС и в трети страни" - изложени са съвкупност от дейности, които могат да осигурят представянето на подробна информация за съответния продукт и да улеснят предлагането му на пазара. В програмите могат да бъдат включени разнообразни дейности - връзки с обществеността, реклама, организация на обучения - национални и международни. Кандидатстването става чрез попълване на образец - формуляр до 31 март за трети страни и до 30 ноември за страните от ЕС.
"Национална програма по пчеларство за периода 2008 - 2010 г". е насочена към подпомагане на малките и средни производители на мед и пчелни продукти, целта е да се запознаят пчеларите с нови методи за борба с вредителите, както и да се насърчи консумацията на мед. Условията за кандидатстване са да сте регистриран земеделски производител и да имате не повече от 100 пчелни семейства.
За всички програми има одобрен от Европейската общност бюджет, който се преизчислява за всяка следваща година. За повече информация и пълно описание на изискванията и документите за кандидатстване можете да посетите сайта на ДФ "Земеделие"- www.dfz.bg.
Автор: Ралица Иванова, в-к „Сливенски НОВИНИ”.