През 2010 г. ще се ускорят плащанията и подготовката на европейски проекти
Основната задачата на правителството през 2010 г. е да се ускорят плащанията и подготовката на нови проекти, финансирани от Европейския съюз.
По този начин няма да се загуби нито едно евро, което е на наше разположение в европейския бюджет, заяви секретарят на Съвета за управление на средствата от ЕС Юлиана Николова при откриването на 5-ото заседание на Комитета за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка в петък (15 януари 2010 г.).
Според нея средствата от кохезионния и структурните фондове биха могли да ни изведат по-бързо от икономическата криза, а ефектите й да се усетят много по-слабо. В срещата участват представители на Европейската комисия, управляващите органи и междинните звена на оперативните програми, работодателските, синдикалните и неправителствените организации, Националното сдружение на общините, Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка.
В последните месеци положихме максимални усилия за решаване на натрупаните досега проблеми, изтъкна Николова. Според нея координацията е значително подобрена като е създаден единен център в администрацията на Министерския съвет. Сформирахме много добър екип и въпреки смяната на правителството е осигурен плавен преход в работа на българските евроексперти. В управляващите и междинните звена няма политически чистки и качествените специалисти продължават работата си, каза още тя.
Секретарят на Съвета за управление на средствата от ЕС посочи, че за разлика от общините, представителите на бизнеса все още трудно сформират общи позиции. Тя се надява през следващите месеци диалогът да даде нужните резултати.
Директорът в Главна дирекция „Регионална политика” на ЕК Жан-Мари Сейлер посочи, че средствата от еврофондовете са актив, с който може да се ускори инвестиционният процес в инфраструктура и в човешки ресурси.
Сейлер подчерта, че правителството полага усилия и проектите за магистрала „Тракия” и столичното метро напредват. Неговият съвет към българските експерти е да се подготвят повече проекти по оперативните програми „Транспорт” и „Околна среда”. Изпълнението на големи инфраструктурни обекти отнема 3-4 години и затова трябва да се ускори усвояването на средствата, каза още той.
Даваме си сметка за сроковете и се стараем да наваксаме, увери го Юлиана Николова.
Другата препоръка на експертите на ЕК е свързана със засилването на административния капацитет.