ЕВРОДЕПУТАТЪТ БИЛЯНА РАЕВА И МОСВ СПОРЯТ ПО ОТГОВОР НА ЕК ЗА ПРОМЯНА НА КВОТИТЕ ЗА ВРЕДНИ ЕМИСИИ
Както Портал Европа съобщи, министър Джевдет Чакъров заяви в интервю за агенция Ройтерс, че има намерението да отнесе решението за квотата към Съда на Европейските общности, ако ЕК не успее да направи промени. „България няма да иска тотално преразглеждане на квотите си за парникови газове за 2008-2012 година, които Европейската комисия (ЕК) намали с 37 процента, но упреква Брюксел, че не е взел под внимание ключови фактори", каза министърът. Срокът, в който България трябва да реши дали ще отнесе въпроса до съда, изтича през януари. Подобно намерение имат и балтийските републики, Полша и Унгария.
На 14 декември Раева публикува на личния си уеб сайт резюме на получения отговор. "От отговора на Комисията става ясно, че при оценката на националните планове за разпределение, подадени от съответните държави, се използват стойностите на емисиите през 2005 г. и се взема предвид растежа на БВП и очакваните подобрения по отношение на относителното отделяне на въглероден диоксид. Комисията е използвала данните за емисиите през 2005 г., предоставени в българския План за разпределение и при изчислението е взето предвид затварянето на два от реакторите на АЕЦ „Козлодуй", се казва в писмения отговор до Биляна Раева. За подобряване на капацитета на останалите реактори България получава финансиране от ЕС, както и за инвестиране във възобновяеми енергоизточници и енергийна ефективност, припомнят от Комисията. „Искове във връзка с технически грешки са необосновани. Решението на Комисията се основава на справедлива методология, приложена към всички държави-членки", завършва писмото.
Биляна Раева коментира, че „отговорът е безкрайно незадоволителен, неточен и не е в духа на сътрудничеството"." Надяваме се на справедливо решение на съда", каза тя. Според Раева Комисията е допуснала грешка като е приела данните, представени от България в нейния план за 2005 г. като отправна точка за своя анализ и изчисления, без да взема предвид основните условия в страната, както изисква Директива 2003/87/EO.
В позицията на българското правителство се настоява за корекции на допуснати технически грешки и се представят подробни аргументи за това. Основните са, че през взетата за базова за страната ни 2005 година реакторите на АЕЦ „Козлодуй" са работели на пълна мощност, а след затварянето на двата блока се натоварват други мощности, които емитират допълнително 9,2 млн. тона въглероден двуокис годишно. През същата година обилните валежи, предизвикали сериозни наводнения у нас, са довели до увеличено производство на електроенергия от ВЕЦ, което при нормални условия се извършва от ТЕЦ и увеличава емисиите с 2,5-3 млн.тона годишно. Изпълнението на поетия от България ангажимент за монтиране на сероочистващи инсталации на ТЕЦ ще доведе до емитиране на още 1 млн.тона въглероден двуокис годишно. Не е отчетен и реалният икономически ръст.
МОСВ напомня, че се подготвя и съдебен иск по повод решението на ЕК от 26 октомври за намаляване на квотите емисии парникови газове за 2007 и 2008-2012 година. Предстои той да се обсъди от Съвета по европейски въпроси и да се разгледа на предстоящото заседание на Министерския съвет.