БЪЛГАРСКИ ЕВРОДЕПУТАТИ ВНЕСОХА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДЕЦАТА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ
Основният апел е да не се политизира дълбокият социален проблем, както това се е случвало и в България, а и в други страни членки на ЕС. "Сблъскахме се миналата година и с невъзможността на Чехия да реши подобен проблем. Виждали сме ужасяващи картини и от полски, и от румънски сиропиталища. Достатъчно тежко е положението в домовете като в Могилино, затова е недопустим евтиният популизъм, и то за сметка на болни деца. Смятаме, че ще сме по-полезни като политици, като правим нещо за тях. Затова внесохме писмена декларация в Европейския парламент", заяви Метин Казак.
Писмената декларация е инициирана от евродепутатите от ДПС, но незабавно бе одобрена и от колегите им от НДСВ и от БСП. Засвидетелствана им е вече и подкрепа и от други държави. "Нито една от новите страни в ЕС не би могла сама да се справи с толкова тежка и социална несправедливост, при това наследена от миналото. Затова настояваме грижата за децата в неравностойно положение да не бъде кампания, а постоянна и работеща европейска политика, с непрекъснато наблюдение, докато се изкоренят унизителните условия и неравенството на децата в домовете", пледира още Метин Казак.
Правилата в Европейския парламент изискват максимум петима представители да внесат искането да писмена декларация и това стана в сряда следобед в Брюксел. В продължение на пет работни дни след внасянето на декларацията на български език тя се превежда на всички останали официални езици на общността, а те са повече от 20 на брой. В първия пленарен ден след това се предоставя официално за подпис на останалите членове на европарламента. Когато повече от половината евродепутати я подпишат, тя се превръща в официален акт на Европейския парламент.
Съмишлениците могат да се присъединят към писмената декларация от 18 февруари 2008 г. в Страсбург.