Europe.bg
  Начало - Simple - Обучителни курсове
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Simple / Обучителни курсове

  • A+
  • A-
24-02-2010

Институции на Европейския съюз

През 1952 г., се създава Парламентарна асамблея на Европейската общност за въглища и стомана. Договорите и най-вече Договорът от Маастрихт от 1992 г. и Амстердамският договор от 1997 г., превръщат Европейския парламент от асамблея с чисто съвещателен характер в законодателен парламент, който упражнява правомощия, сходни с тези на националните парламенти.

Страсбург става първо седалище на Европейския парламент (1952 г.) като символ на френско-германското помирение.

ЕП представлява гражданите на държавите, обединени в Европейската общност. Той е единствената институция на ЕС, която се избира пряко на всеки 5 години. Първите преки избори за Европейски парламент се провеждат през юни 1979 г. След влизането в сила през 1993 г. на Договора от Маастрихт всеки гражданин на държава-членка на Европейския съюз, който живее в друга държава от Съюза, може да гласува и да бъде избиран в страната по местоживеене.

Парламентът взема дейно участие в изработването на законодателството, имащо пряко въздействие върху ежедневието на гражданите на Европейския съюз, а именно в сферите на опазването на околната среда, правата на потребителите, равните възможности, транспорта и свободното движение на работници, капитали, стоки и услуги. В правомощията на Парламента влиза също така да определя съвместно със Съвета годишния бюджет на Европейския съюз.

Като всеки друг парламент Европейският парламент има три основни правомощия:

  • законодателни правомощия - процедурата на съвместно вземане на решения, като Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз са равнопоставени и приемат съвместни актове на Парламента и на Съвета.;
  • бюджетни правомощия - едно от важните правомощия на Парламента е бюджетът. Чрез него Европейският парламент утвърждава политическите си приоритети. Парламентът приема през месец декември всяка година бюджета на Европейския съюз за следващата година. Бюджетът не влиза в сила, докато не бъде подписан от председателя на Европейския парламент, след което Съюзът може да разполага с необходимите финансови средства за следващата година;
  • правомощия за надзор на изпълнителната власт - Европейският парламент играе съществена роля при назначаване на Комисията. След като одобри кандидатурата за председател на Комисията, Парламентът изслушва номинираните за комисари и след това назначава Комисията, като я гласува с вот на доверие.

Това правомощие, заедно с правото на вот на недоверие на Комисията, е мощно политическо оръжие, тъй като приемането на предложението за вот на недоверие принуждава Комисията да подаде оставка.

Европейският парламент също така избира омбудсман, който се занимава със споровете между гражданите и администрацията на Европейския съюз.



 
Заедно
Интерактивно
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.