ЕС ПРОМЕНИ КВОТАТА ЗА ПАРНИКОВИ ГАЗОВЕ НА БЪЛГАРИЯ
Решение на EС за признаване на друга базова година за намаляване на парниковите емисии за България облекчава българските фирми в изпълнението на ангажиментите им по Протокола от Киото. На заседание на Съвета на министрите по околната среда на ЕС в Люксембург във вторник бе приета договорената от София в рамките на Протокола от Киото базова година 1988 г., съобщи Mediapool.
Общата базова година за Европейския съюз е 1990 г., признаването на 1988 г. като изходяща за страната ни оставя на разположение допълнителни 14 процента парникови емисии.
Решението обаче по никакъв начин не променя обстоятелството, че ЕК редуцира с 37.4 на сто обема на парниковите газове, в които страната ни има право да участва в схемата за обща търговия в ЕС със спестени въглеродни газове. По този въпрос София в момента подготвя своето становище за обжалването на решението на Брюксел. По-вероятно другата седмица ще има някаква конкретна позиция и мотиви, съобщиха източници от Министерството на околната среда и водите.
Постигнатото във вторник признаване на базовата година текст подобрява предпоставките за отчитане при предстоящите преговори за по-нататъшно намаляване на емисиите от парникови газове на потенциала на българската икономика, предвид намалените поради икономическата криза в началото на деветдесетте емисии за 1990 г.
В същото време България и други страни членки обърнали внимание на това, че за да бъде доказана реалистичността на заложената в директивата цел за намаляване на емисиите на парникови газове от моторни горива за периода 2011-2020 с 10 на сто трябва да се отчете екологична и икономическа устойчивост на производството на биогорива, прогнозни пазарни наличности и търсене на такива горива, както и наличието на методология за отчитане на емисиите през целия им жизнен цикъл.