07-11-2007
Днес подписват споразумението за стабилизиране и асоцииране със Сърбия. ТУРЦИЯ ЩЕ ИЗВЪРШИ РЕФОРМИТЕ, ИЗИСКВАНИ ОТ ЕС
Турция ще извърши реформите, изисквани от ЕС, с цел присъединяване към 27-членния блок, след като процесът на реформи бе забавен през последните месеци заради изборите в Турция, съобщи турското външно министерство, цитирано от Ройтерс. Ние все още сме твърдо решени ефективно да осъществим реформите, се казва в съобщението. Еврокомисарят по разширяването Оли Рен заяви по-рано, че Турция трябва да положи "значителни допълнителни усилия" за свободата на изразяване и религиозните права.
Относителното забавяне в процеса на реформи през последните месеци, свързано с изборния процес в Турция, е нещо, което може да бъде видяно във всяка страна, посочи турското външно министерство.
В доклада на ЕК се изтъква също необходимостта от напредък по въпроса за правата на кюрдското малцинство, както и за правата на жените, децата и синдикатите. ЕК изразява мнение, че демокрацията е взела надмощие над намесата на военните в турската политика, но същевременно изтъква, че Анкара трябва да възобнови импулса за реформи, след като процесът се забави след 2005 г. ЕК повтаря също, че Анкара трябва да нормализира отношенията си с Кипър и да спази договора от 2005 г. за отваряне на пристанищата и летищата й за кипърски кораби и самолети.
Критиките на ЕК към Турция са главно за ограничаване на свободата на словото и религиозните права на немюсюлманските общности, недостатъчния граждански контрол над армията, както и нерешения въпрос за достъпа на кипърски кораби и самолети до турските пристанища и летища. Оли Рен вчера заяви, че ЕС осъжда нападенията на Кюрдската работническа партия в югоизточната част на Турция, както и че страната трябва да се грижи за сигурността на своите граждани. В същото време той препоръча проблемите, свързани с кюрдските нападения, да бъдат потърсени решения в диалог между Турция и Ирак.
Комисарят по разширяването изтъкна също, че Турция е преминала тази година през тежки политически изпитания, с които успешно се е справила, и сега сега страната трябва да се заеме с конституционната реформа, за да бъде усилена демокрацията и особено свободата на изразяване. „За европейската демокрация е просто неприемливо писатели, журналисти и други хора да бъдат преследванизаради изразяване на различно, но не призоваващо към насилие мнение. Ето защо Турция трябва без забавяне да направи необходимото за пълна отмяна или внасяне на промени в чл.31 от конституцията си." - изтъкна Оли Рен.
Както Портал ЕВРОПА вече писа, днес - сряда в Брюксел ще бъде подписано споразумение за стабилизиране и асоцииране със Сърбия,инициирано от комисаря по разширяването Оли Рен. „Реших това да стане именно утре, след като днес получих уверения от Карла дел Понте (главния прокурор на Международния трибунал в Хага за военните престъпления в бивша Югославия), че има подобрение в Сърбия при търсенето на смятани за военни престъпници хора, както и при достъпа до архиви", коментира Рен.