ЕК ОЧАКВА НАМАЛЯВАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИЯ РАСТЕЖ
Икономическият ръст в страните от ЕС се очаква да намали темповете си през 2008 г. и 2009 г., като в страните от еврозоната може да достигне до 2,1% в края на 2009 г., се сочи в прогноза на Европейската комисия за икономическото развитие на страните от ЕС, съобщават Агенция Фокус и Рапид.
Ръстът на БВП в България за 2007г. се очаква да бъде 6.3%. през 2008г. предвиждането е за шест процентов ръст, а през 2009г. при непроменена политика, ще бъде от 6.2%
Причината според експерти от ЕК за намаляване на темповете на ръста в местните икономики се крие във финансовата криза на световните пазари, която доведе до приемането на по-строги финансови мерки след очакванията за покачване на риска.
Независимо от това все още съществуващата благоприятната среда и прогнозите за ръст от 0,3% през 2008 г. ще запазят досегашните равнища на потребление, което ще се превърне според анализа в една от основните причини за поддържане на стабилните равнища на икономическия ръст и през тази година.
Запазването на тенденцията за икономическо развитие ще доведе според документа до разкриването на нови работни места. В периода 2007-2009 г. в ЕС се очаква да бъдат разкрити 8 млн. нови работни места, което ще изпревари взетия през 2006 г. връх от 3,5 млн. нови работни места. Това от своя страна ще помогне за намаляване на равнищата на безработица до 6,6% през 2009 г. Очаква се през тази година безработицата в България да бъде 7.5%, а през следващата да намалее до 6.8%
Благодарение отчасти и на икономическа активност бюджетният дефицит през 2007 г. ще достигне в страните от ЕС най-ниските си нива от 1,1% от БВП и 0,8% от БВП на страните от еврозоната.
Според прогнозите инфлацията ще продължи да се увеличава и през следващото тримесечие в резултат на по-високите цени на стоките от първа необходимост. Въпреки това в страните от еврозоната тя ще се понижи с около 2% в средата на 2008 г. През 2007г. инфлацията в България се предвижда да бъде 7.1% а през следващата година да достигне 7.3%.
Доклад за очакваното икономическо развитие на ЕС