СЪРБИЯ И КОСОВО СЕ СБЛЪСКВАТ ПРЕД СЪВЕТА ЗА СИГУРНОСТ НА ООН
Сърбия и Косово ще се сблъскат днес пред Съвета за сигурност на ООН, който следобед ще проведе закрито заседание за статута на провинцията, коментира АП.
Косоварите настояват за бърза независимост, а сърбите искат провинцията да остане част от тяхната територия. И от двете страни на барикадата имат поддръжници в най-влиятелното тяло на ООН - САЩ и ключови страни от ЕС подкрепят желанието на Косово за независимост, докато Русия поддържа близкия си съюзник Сърбия и настоява за продължаване на преговорите.
Срещата на съвета ще се фокусира върху доклада на Тройката международни посредници от САЩ, ЕС и Русия. Очаква се на заседанието да присъства генералния-секретар на ООН, Бан Ки Мун, президента на Сърбия - Воислав Кощуница и президента на Косово - Фатмир Сейдиу, който ще може да направи обръщение от свое име. На заседанието ще присъстват още сръбският министър на външните работи Вук Йеремич и министърът за Косово Слободан Самарджич, както и натовареният да състави новото косовско правителство Хашим Тачи. Ръководителят на мисията на ООН в Косово (ЮНМИК) Йоаким Рюкер, който единствен може да говори пред Съвета за сигурност от името на Косово, няма да присъства на заседанието, съобщава БНР.
Избраният за косовски премиер Хашим Тачи заяви за АП, че Косово е „готово за независимост".
„Нямаме време за губене, нуждаем се от решение за независимост и признаване от демократичния свят. Пропиляхме сто години. ние се борим за нашата независимост. Ние заслужаваме свободата си", заяви той.
Руският посланик в ООН, Виталий Чуркин обаче оказва натиск за продължаване на преговорите между Белград и Прищина и призова международната общност да „ги окуражи да постигнат взаимно приемливо решение на проблема".
Чуркин предложи елементи за изявление на Съвета, които ще подкрепят допълнителните преговори, но Франция, Великобритания и САЩ заявиха, че преговорите са изчерпани и е време статута на Косово да бъде решен.
Руският външен министър Сергей Лавров вчера обвини запада, че принуждава Косово да приеме безкомпромисна позиция, която блокира преговорите и възможността за постигане на приемливо и за двете страни решение.