СЪВЕТЪТ ЗА СИГУРНОСТ НА ООН НЕ ПОСТИГНА НАПРЕДЪК ЗА КОСОВО
Съветът за сигурност на ООН не успя да постигне пробив в непримиримите позиции на Сърбия и Косово за статута на провинцията по време на срещата си в сряда, съобщава АФП. Западни дипломати заявиха, че продължаване на преговорите е безпредметно, а статуквото в отцепилата се сръбска провинция не може да бъде запазено.
Говорейки от името на западните членове на съвета, белгийският посланик Йохан Вербеке заяви, че презентациите, направени от лидерите на Сърбия и косовските албанци са потвърдили, че „техните възгледи остават непримирими по фундаменталния въпрос за суверенитета". „Статуквото не може да бъде запазено", добави той.
„Ние ще работим с ЕС и НАТО по един внимателен и координиран начин за постигане на решение за Косово. Ние подчертаваме нашия споделен възглед, че решаването на статута на Косово е уникален случай, който не поставя никакъв прецедент", заяви Вербеке.
Според него западните членове на съвета плюс Германия са приели възгледа, че „потенциала за преговори за компромисно решение е изчерпан" и смятат, че следващи преговори „няма да променят ситуацията". „Много други членове на съвета днес изразиха същото мнение", добави той.
Руският му колега Виталий Чуркин обаче изрази различно становище. „Ние вярваме, че преговорите могат да продължат и да дадат резултат, който да бъде приемлив за двете страни", заяви той.
Сръбският премиер Воислав Кощуница заяви, че всяка едностранна декларация на независимост ще бъде лишена от законово основание и ще е нарушение на резолюция 1244 на Съвета за сигурност.
„Тези преговори трябва да продължат, тъй като сме изправени пред драматична и исторически важна дилема: дали международното право съществува за да бъде спазвано или за да бъде нарушавано", заяви той.
Президентът на косовските албанци Фатмир Сейдиу настоя, че Косово ще продължи да търси по-близки отношения с Белград, но защити искането за независимост.
„Нашата ситуация не е случай на етническо отделяне, а специален случай, който трябва да бъде разглеждан в контекста на разпадането на Югославия", заяви той. „Планът Ахтисаари ни предоставя солидна база за да продължим напред. Ние сме готови напълно да се отдадем на прилагането му".