Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
23-04-2009

Въпросите за европерспективите пред Исландия остават нерешени преди изборите в събота

При срината икономика и традиционен евроскептицизъм, Исландия е разделена по въпроса дали да насърчи по-близки връзки с Европейския съюз и да приеме единната валута, еврото, предава EUbusiness.

Социалдемократите, които са начело на служебното правителство и понастоящем водят в проучванията на общественото мнение, казват, че ще настояват за членството в блока, ако бъдат избрани, но гласоподавателите на изглеждат ентусиазирани.

Проучване, публикувано на 22 април от вестник "Моргунсбладид" показва 31,7 процента подкрепа за социалдемократите - единствената открито про-европейска партия, която ще участва в изборите в събота, "Изглежда, че голяма част от исландците искат единната валута без членството в ЕС", обясни Гунар Хелги Кристинсон, политолог от Исландския университет.

"Хората са разбрали, че в дългосрочен план еврото ще бъде гаранция за финансова стабилност за тази зле управлявана икономика, но същевременно много хора се боят да изгубят контрол над ресурсите си, като се започне с рибарството", каза Гунар Харалдсон, директор на Исландския институт за икономически изследвания по отношение на квотата на ЕС за риболова.

Икономистът каза, че исландският евроскептицизъм произлиза от националистическите чувства в страната, които са се засилили след обявяването на независимостта от Дания през 1944 год.

"Днес чувствам, че кроната е твърде слаба, а как можем да възстановим нашата икономика, ако нямаме балансирана валута?" каза Урнур Кристиандотир, 35- годишна митническа служителка. Тя предупреди, че много исландци се опасяват да изгубят идентичността си, ако социалдемократите изпълнят обещанието си за влизане в ЕС.

"Няма съмнение, че искаме членство възможно най-скоро", заяви заместник водача на партията Арни Пал Арнасон пред агенция Франс прес.

В понеделник, водачът на социалдемократите и министър председател на временното правителство Йохана Сигурдардотир, подчерта, че членството ще бъде приоритет на нейната партия, ако те победят в изборите в събота.
Сигурдардотир иска да постигне единната валута до четири години, въпреки, че трябва да убеди партньорите в коалицията - Лявата Зелена партия, че по-близките връзки с Брюксел ще бъдат добър ход за Исландия.

"Вратата е отворена, но трябва да изчакаме резултатите от изборите следващата събота, за да видим какво можем да направим. Няма нужда да бързаме", добави тя.

От своя страна, дясната партия на независимостта, чиято коалиция със социалдемократите се срина през януари след вълна от протести срещу икономическата политика, остава скептична.
"Единственото голямо препятствие (за членството в ЕС) е рибата", каза водачът на партията "Независимост" Биаени Бенедиктсон. Той твърди, че Исландия може да остане извън ЕС, тъй като вече е част от Европейската икономическа зона и се радва на добри търговски връзки с Европа, Съединените щати и Китай.

Франек Рожвадовски, представителя на МВФ за Исландия, каза, че идеята все още не е обсъждана. "МВФ и исландските власти все още не са водили никакви дискусии относно бъдещето на кроната. Това, върху което сме съсредоточени сега е стабилизирането на инфлацията, възстановяването на банковия сектор, устойчивостта на държавната хазна", каза Рожвадовски.

Амелия Торес, говорител на Европейската комисия, каза, че ЕС "няма да подкрепи" молба от за възприемане на единната валута от страни, които не са членки на съюза. "Това няма да реши проблемите в тези страни, които трябва да бъдат разрешени по структурен начин" чрез приемането на различна бюджетна или икономическа политика, каза Торес.

 

 



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.