Бъдещият комисар по търговията очаква пробив по преговорите от Доха
Бъдещият европейски комисар по търговията Карел Де Хухт изрази увереност във вторник, че следващата година може да бъде постигнато споразумение, което да "отпуши" международната търговия, съобщава АФП.
"Лично аз съм уверен, че ще приключим кръга за преговори от Доха", каза Де Хухт пред законодателите от Европейския парламент по време на изслушването му в Брюксел.
"Не знам дали ще се случи през 2010 или през 2011 година, но съм силно уверен".
Преговорите от Доха започнаха през 2001 година, като се съсредоточиха върху премахването на препятствията пред търговията за бедните страни, чрез споразумение, което да намали земеделските субсидии и тарифите за промишлените стоки.
Крайните срокове за приключване на преговорите многократно не бяха спазени.
Дискусиите са затруднени от несъгласие по различни въпроси, включително за това с колко САЩ и ЕС трябва да намалят помощите за селското стопанство и степента, в която развиващите се страни като Индия, Китай и Южна Африка трябва да намалят тарифите.
"Трябва да сключим това споразумение", добави Де Хухт, който отказа да се съгласи, че условията на преговорите трябва да бъдат променени, за да отразят последиците от световната икономическа криза.
"В сравнение с други международни организации, СТО има най-напредналия модел за световно управление и ние трябва да продължим да инвестираме политически капитал в него", каза още той.
Белгиецът ще премине от ресор "Развитие" в ресор "Търговия", ако парламентът не блокира кандидатите за новия състав на Европейската комисия. Де Хухт предупреди, че "все още има някои основни разлики в мненията по някои въпроси, главно по отношение на селското стопанство".
Въпреки това, според него често отлаганите дискусии са "започнали като кръг на развитието" и ще имат "резултат за развитието", въпреки че той изключва призивите програмата да разшири своя обхват с въпроси за промените в климата.
Ръководителят на СТО Паскал Лами призна, че по споразумението няма сигурност поради "напрежение на протекционистични действия" преди "решителната среща" през първите три месеца на тази година.