Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
27-04-2010

Португалия може да попадне в сходна на гръцката криза

Португалия рискува да стане „новата Гърция".

Заради по-големия дълг и по-бавния 10-годишен ръст в сравнение с Гърция, най-бедната западноевропейска държава е наказана от инвеститорите след като кризата с националния дълг се разпространява, предаде „Бизнес Уийк".

Този месец рисковата премия на португалските облигации достигна размер повече от два пъти от средния за миналата година. Португалските суапове за кредитно неизпълнение показват, че инвеститори нареждат дълга на страната като осмия по риск в света, по-лош от този на Ливан и Гватемала.

„Не пренебрегваме факта, че особеното положение на Гърция може да доведе до рискове от „заразяване" и ние усещаме това", съобщи пред репортери министърът на финансите на Португалия Фернандо Тейшейра дос Сантош в Лисабон. „Извършването на маржовете на пазара показва тази зараза".

В понеделник гръцките облигации паднаха, а печалбите се задържаха на ниво близко до най-високото от 1998 г. насам, заради спекулациите кога ЕС ще предостави финансовия пакет за Гърция.

Министър-председателят на Португалия Жозе Сократиш се опита да убеди инвеститорите, че страната му ще избегне съдбата на Гърция, намираща се в затруднено положение заради икономика, която расте с по-малко от средния годишен 1% за едно десетилетие и е зависима от туризма и производството на корк и целулоза.

Въпреки че държавният дълг на Португалия от 77% от брутния вътрешен продукт се равнява на френския, тежестта, която включва корпоративния и националния дълг надвишава тази на Гърция и Италия, от 236% от БВП. Процента на икономиите е четвъртият сред най-ниските за 27-те държави-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, съгласно данните на базираната в Париж група.

„Причината да сме загрижени за Португалия не е заради факта, че коефициентите на дълга на публичния сектор са твърде високи, по-скоро е заради това, че няма икономически растеж в Португалия", каза главен икономист в „BNP Paribas SA" в Лондон.

Рискът за Португалия е, че инвеститорите, които се опитват да защитят своите инвестиции от разгром подобен на гръцкия временно ще ги вложат в малки европейски страни, например като Португалия. След като това се случи, нарастването на доходността на държавните облигации би могло да постави Португалия в същата влошаваща се ситуация, от която Гърция се опитва да избяга.

Португалия планира да събере 25 млрд. евро през тази година, което се равнява на 15% от БВП. Липсата на спестявания в страната се крие в зависимостта на португалското правителство от чуждестранни инвеститори за финансиране на дефицита и в уязвимостта на облигациите от промените на сентимента. От 15 до 17 процента на неизплатения държавен дълг се държи от португалските инвеститори.

Повишаването на цените на заемите може да принуди Португалия и Гърция да преструктурират дълга си, заяви Стюарт Томсън, който помага за надзора на 100 000 милиарда щатски долара в „Асет Мениджмънт" в Глазгоу, Шотландия.

Португалия трябва да намали регулирането на трудовите и продуктовите пазари и да насърчи домакинствата да спестяват, съобщи Международният валутен фонд в доклад от 29 ноември 2009 г.

Данните сочат, че разходите за труд са се увеличили с 3.4% годишно през последното десетилетие, в сравнение с 1,7% в Германия. Португалия има най-ниската производителност в европейския регион, според статистическата служба на ЕС Евростат.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.