Симеон Дянков: Данъците не трябва да се повишават в условия на криза
МФ: Април е първият месец от началото на 2010 г. в който приходите за периода превишават разходите.
В условия на криза данъците не трябва да се повишават, защото така се ограничава вътрешното потребление. Това определено не е изход от кризата.
Това e заявил вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на икономически форум във Вашингтон, организиран от авторитетния The Cato Institute.
Той е бил подкрепен в мнението си от проф. Стив Ханке, известен като „бащата на валутния борд” в България, който също е участвал във форума.
В експозето си българският финансов министър е направил кратък преглед на икономическата ситуация в Европа и механизмите на отделни държави, основно от Централна и Източна Европа, за възстановяване от негативните ефекти на икономическата криза. Министър Дянков е поставил акцент и върху усилията на целия Европейски съюз за стабилизиране на единната европейска валута, както и върху нейните перспективи в краткосрочен и средносрочен план.
МФ: По предварителни данни и оценки фискалният резерв към 30.04.2010 г. е в размер на 6,6 млрд. лв., в т.ч. 6,0 млрд. лв. в БНБ и 0,6 млрд. лв. в търговски банки (главно депозити на Националния фонд по предприсъединителните инструменти на ЕС). По предварителни данни, през месец април фискалният резерв е нараснал с около 0,2 млрд. лв., главно поради превишението на приходите над разходите по консолидираната фискална програма за месеца. По предварителни данни и оценки на консолидирано ниво за месец април излишъкът е в размер на около 0,3 млрд. лв., като април е първият месец от началото на 2010 г. в който приходите за периода превишават разходите. Вицепремиерът отново е подчертал необходимостта от ускоряване на реформите в сферите на пенсионната система, администрацията, здравеопазването, както и в областта на образованието и науката. „През тези реформи трябва да преминем всички, за да излезем и бързо да се възстановим от кризата”, е заявил министър Дянков. По думите му, въпреки че са тръгнали с много лош старт, голяма част от източноевропейските държави като Естония и Словакия например, ускорено работят и в голяма степен се доближават до средноевропейските стандарти. „Нашата цел е да поставим сред тези държави и България и мисля, че работим добре това да се случва” е подчертал финансовият министър.
Големият проблем на Европейския съюз е най-вече загубата на конкурентоспособност в условията на криза. В тази посока са необходими още много усилия, а по-малките европейски икономики ще играят все по-голяма роля в превръщането на Европа в конкурентоспособен глобален играч, е прогнозирал българският финансов министър.
Съобщението е на пресцентъра на МФ.