Париж настоява ЕК да помогне да спре емиграцията на роми от Румъния
Франция настоява ЕК да гарантира, че Румъния ще спре емиграцията на роми, съобщава Ройтерс. ЕС трябва да гарантира, че четирите милиарда евро европейски помощи на година се използват и за интеграцията на ромите, пише френският премиер Франсоа Фийон в писмо до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу.
Френското правителство отново настоя, че масовото преселване на роми от Румъния се е превърнало в европейски проблем. "Франция не разполага с юридически средства да принуди румънското правителство да вложи тези средства в осигуряване на жилища и на образование на населението си. Но Европа може да го направи и поради това премиерът написа писмото до г-н Барозу", заяви френският министър по европейските въпроси Франсоа Льолуш.
Той изрази увереност, че френско-румънските разговори в сряда и четвъртък ще доведат до промяна в румънската позиция по въпроса. Ако това не се случи, би могло да има последици за намерението на Румъния да се присъедини към шенгенското споразумението за свобода при пътуване.
В отговор на искането, което все още не получено официално от ЕК, говорител на еврокомисаря по правосъдието, фундаменталните права и гражданството Вивиан Рединг, заяви, че следващата седмица пред Европейската комисия ще бъде представен доклад за политическите и правните аспекти на случая с румънските и български роми във Франция.
Комисар Рединг все още е в лятна ваканция, но е поръчала на екипа си да следи много внимателно случая с депортирането на роми от Франция - както и да изготви анализ на всичките му правни и политически аспекти, предава БНР.
Докладът по случая трябва да е готов до дни и да бъде представен пред комисарите при подновяването на работата им идната седмица, съобщи говорител на Рединг. Той добави, че тя припомня, че общественият ред на територията на всяка страна - членка е нейна отговорност, но е необходимо Франция да гарантира, че мерките, които предприема за опазването му, са в пълно съответствие с европейското законодателство.
Париж започна екстрадиция на български и румънски роми, която предизвика противоречива реакция. Италия подкрепи френското решение, а Ватиканът и защитници на човешките права поддигнаха темата дали това няма да ограничи свободното движение на хора в ЕС.