ЕС ще помага на Гърция срещу нелегалната имиграция
Европейският съюз ще окаже помощ на Гърция в борбата със задълбочаващия се проблем с нелегалната имиграция, се казва в изявление на Комисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, по информация на AFP.
По думите на Малмстрьом „Сега Гърция ще има възможност да се възползва пряко от европейската солидарност при управлението на външните граници."
В неделя гръцки министър е поискал от Европейският съюз да разположи свои имиграционни патрули по гръцко-турската граница, където през последните месеци се отчита огромен приток на мигранти без документи.
„Ежедневно по гръцката сухоземна граница с Турция се отчита масов приток на граждани на трети държави, които се опитват да проникнат в страната нелегално с цел достигане до други държави от ЕС" е казал гръцкият министър на гражданската закрила Христос Папуцис, отговорен за полицията в страната.
Гръцкото правителство настоява за спешно изпращане на европейските екипи за бърза гранична намеса, с подкрепата на Европейката агенция за външните граници „Фронтекс", която неотдавна помогна за овладяването на подобен миграционен поток по море.
„Незабавно активирах механизма за връзка с „Фронтекс" и комуникация между всички заинтересовани партньори, за да се справим с тази извънредна ситуация по възможно най-експедитивния и ефикасен начин." - казва Малмстрьом. „Ситуацията по гръцката сухоземна граница с Турция е все по-обезпокоителна. Потоците от хора, прекосяващи границата нелегално са достигнали притеснителни размери и Гърция очевидно не може да овладее ситуацията сама. Много съм загрижена за хуманитарното положение." - добавя Комисарят.
Миналата седмица ООН призова страните от Евросъюза да се ангажират повече с облекчаването на миграционното бреме на Гърция, което по мнението на световната организация е довело до „катастрофални" условия за бежанците.
Според ООН през 2008 г. в Гърция са извършени половината от всички арести на така наречените нелегални в ЕС, но само за първите осем месеца на 2010 г. същият вид арести възлиза на 90%.
По-строгият пограничен контрол и разпоредби отклониха много бежанци от Испания, Малта и Италия към Гърция, с което разшириха прекомерно правомощията на страната.
По данни на"Фронтекс", над три-четвърти от 40 977-те заловени при опит за нелегална имиграция в ЕС през първата половина на 2010г. са влезли през Гърция, като голяма част от Турция.
Последиците от това се усещат и в пренаселените центрове за задържане на нелегани имигранти в Гърция. В момента условията там са „нечовешки", по думите на специалния докладчик на ООН по въпросите на изтезанията Манфред Новак.