Гюл: ЕС трябва да приеме Турция, ако иска да остане глобален актьор
Международният баланс на силата се измества към Изтока. ЕС трябва да приеме Турция за член, ако иска да остане основен актьор на световната сцена, заяви в понеделник турският президент Абдуллах Гюл, цитиран от „Ройтерс".
Президентът направи изявлението ден преди ЕК да представи своя доклад, в който се отправят критики към Анкара за неизпълнение на задължението да съживи процеса на ключовите реформи.
„Предвид факта, че международният баланс на силата се измества към Изтока и Азия, за ЕС наистина е стратегически императив да има Турция за свой член", подчерта Гюл в реч пред неправителствената организация „Чатъм хаус".
„Тъжно е, че някои европейски лидери не виждат правилно бъдещето на света след 20, 50, 70 години", добави той. „Тази визия е основната пречка пред идеята ЕС да бъде глобален актьор, способен да поема по-големи отговорности по политически и въпроси на сигурността. По този начин Съюзът допълва своето икономическо влияние".
Турция твърди, че ЕС ще бъде късоглед, ако отхвърли молбата на умерената мюсюлманска държава, която е от съществено значение за енергийната сигурност на Съюза и амбициите му за външна политика. Анкара посочи, че тя има бързо нарастваща икономика и младо население.
По-рано в интервю за ББС Гюл заяви, че страната прави всичко възможно да ускори провеждането на преговори за присъединяване към ЕС. Въпреки това напредъкът е бил блокиран от изкуствени и несправедливи пречки.
Турският президент не даде допълнителни подробности, но представители на турското правителство заявиха, че някои държави-членки използват ситуацията с Кипър, за да попречат на членството на Анкара. Турция отказва да признае Република Кипър (член на ЕС), но въпреки това признава Турска република на Северен Кипър, припомня „Ройтерс".
„Ние ще направим всичко възможно от наша страна ... Но не съм сигурен какво ще направи ЕС. Аз трябва да бъда много честен, защото виждам някои изкуствени и нелоялни препятствия по време на преговорния процес", заяви Гюл.
Във вторник ЕК ще представи годишен доклад относно напредъка на страните кандидат-членки по отношение на поставените изисквания. В документа като основни проблеми ще бъдат посочени Кипър и неуспехът на Анкара да направи повече за защитата на свободата на медиите.