Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
21-12-2010

Франция и Германия поискаха отлагане на присъединяването на България и Румъния към Шенген

Франция и Германия официално искат отлагане на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство, съобщава  БНТ. Писмото е било адресирано до ЕК, до белгийското председателство на ЕС и до унгарското председателство, което започва от 1 януари 2011 година.

В писмото, изпратено от вътрешните министри на Франция и Германия двете държави препоръчват присъединяването на България да се отложи за по-късно от март, защото не са изпълнени всички условия и все още има недостатъци в борбата с корупцията и организираната престъпност.

Според информация на БНТ инициативата за това писмо е на френската страна. Говорителят на еврокомисаря по вътрешните работи потвърди, че писмо има, но отказа да коментира съдържанието. Той напомни, че не Еврокомисията, а държавите, които са част от Шенген трябва да вземат крайното решение и то с единодушие.

Експерти от държавите-членки посетиха Румъния и България и ще представят през януари доклад, който ще позволи на правителствата да вземат своето решение.  "ЕК няма да дава мнение по този доклад", подчерта говорителят.

Липсата на напредък в двете страни в областта на реформирането на съдебната система и на борбата с корупцията и организираната престъпност може да има "тежки последици за сигурността на Европейския съюз", каза говорител на германското вътрешно министерство, който пожела да запази анонимност,  предаде Асошиейтед прес. Той допълни, че тези проблеми водят до скептицизъм що се отнася до едно "прекалено бързо" присъединяване на България и Румъния към Шенген.

Главите за сигурността са най-трудните за преговаряне с кандидатите, призна и комисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом. Неколцина преговарящи, пожелали да запазят анонимност, казаха, че присъединяването на Румъния и България към Европейския съюз през 2007 г. е било "лошо договорено", защото въпросите за сигурността и проблемите с малцинствата са били "скрити под килима", допълва БТА.

Неотдавна Холандия също заяви, че не смята страната ни за готова да влезе в Шенген. .

Трябва да удвоим усилията си, включително и в области като съдебната система, така че да разсеем съмненията, коментира за БТА говорителят на Външно министерството Весела Чернева. По думите й, България ще бъде готова до март 2011 г. технически за присъединяване към Шенген. Има един междинен доклад на ЕК през пролетта и годишен доклад през лятото и "колкото по-бързо успеем да изчистим всички бележки" по механизма за наблюдение, толкова по-добре ще стоим и по отношение на кандидатурата ни за Шенген, посочи Чернева.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.