Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
05-08-2011

Гърция копае ров срещу бежанците по турската граница

Гърция продължава да се "въоръжава" срещу нежеланите бежанци: първо бе издигната ограда, а сега ще се копае ров. Само през 2010-та година 48.000 нелегални имигранти са се опитали да влязат в Европа през Гърция, коментира „Дойче веле".

Ровът ще бъде прокопан по течението на река Марица, която маркира гръцко-турската граница, съобщава атинският вестник "Вима". Дължината му ще е 120 км, според други медии - само 20 км.

"Изграждането на ров по течението на Марица е абсурдно", казва говорителят на правозащитната организация "Про Азил". Според него подобни действия само ще увеличат кръвнината, която бежанците плащат при преминаването на границата. При това Гърция вече е предприела мерки за укрепването на границите си - издигната е триметрова стена с бетонни основи и инфрачервени камери, която би трябвало да възпре основния човешки поток.

Според "Вима" първите 14 километра от рова вече са факт, прокопани са край град Орестиада, засегнат в най-голяма степен от бежанските вълни в последните месеци и години. Местната полицейска дирекция отговаря за областта Еврос (гръцкото наименование на Марица), респективно - за 90 от 210-те километра граница между Гърция и Турция. Мнозина се опитват да преплуват реката и така да стигнат до мечтания Европейски съюз, за немалка част от хората обаче тези опити завършват фатално.

Броят на емигрантите, избрали този път към Европа, е нараснал драстично през последните години. Европейската агенция за граничен контрол Фронтекс само през миналата година е разкрила 48 хиляди души, опитали се да преминат незаконно гръцко-турската граница. Сред тях има не само нелегални пътници, но и бежанци. Те идват от Афганистан, Иран и палестинските територии, бягайки от войната. А след засилването на контрола по границите на Испания и Франция, идват и все повече хора от Африка.

През януари Европейският съд за човешки права оцени като унизителни обстоятелствата, при които са принудени да живеят бежанците в Гърция. Страсбургските съдии разкритикуваха условията като "нечовешки". Поради това Германия, Исландия, Швеция, Великобритания и Норвегия прекратиха екстрадирането към Гърция по хуманитарни причини.

Наскоро "Про Азил" разкритикува за пореден път ситуацията на хората, търсещи убежище в Гърция: сега, както и преди, на тях им се налага да живеят предимно по улиците, тъй като заявките им за убежище не са одобрени. "Ситуацията в атинската служба по бежанците остава катастрофална", твърдят от "Про Азил".

По данни на властите само миналата година в Гърция са пристигнали 128 хиляди мигранти. През последните четири години броят им е общо 512 хиляди.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.