Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
14-11-2005

ФИНЛАНДИЯ ОТВАРЯ СВОЯ ПАЗАР ЗА РАБОТНА РЪКА ОТ ИЗТОЧНА ЕВРОПА

След Великобритания, Ирландия и Швеция, Финландия също възнамерява да напълно да отвори своя пазар за работна ръка от Източна Европа.
Финландското правителство обмисля възможността да не се възползва от втория преходен период от 3 г. на забрана на достъпа (без специално разрешение) до работния й  пазар на работна ръка  от новите страни-членки. Идеята сe поддържа от финландския премиер Мати Ванханен и министъра на труда Тариа Филатов. Един от основните аргументи е, че Хелзинки поема през втората част на 2006 г. временното председателство на Съюза, и че подобна забрана противоречи на една от трите основни свободи, проповядвани от Общността, а именно свободното движение на работна ръка. Мнението на наблюдателите е, че тази инициатива може да окаже положителен ефект върху останалите “стари” страни-членки да решат също премахнат през идната година съществуващата забрана за свободен достъп на работници от Източна Европа  до техните работни пазари. Великобритания, Ирландия и Швеция вече отвориха работните си пазари за новите страни-членки от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към Евросъюза през май 2004 година. Мнозинството от „старите” страни-членки въведоха две годишна забрана за достъп до работните им пазари на работници от новите страни-членки и до края на май следващата година трябва да решат, дали да продължат този период с още три години,  както е упоменато в подписаните двустранни споразумения. Освен Финландия, Испания също неофициално изрази готовност да премахне съществуващите ограничения до работния й пазар. Редица “стари” страни-членки имат склонността да адоптират същия подход, но засега изчакват да разберат каква ще бъде позицията по въпроса на техните съседи. В същото време, Германия и Австрия вече потвърдиха, че ще продължат наложените ограничения за работните си пазари с още минимум 3 години.  В началото на следващата година Европейската комисия възнамерява да публикува своите анализи за импакта на разширяването върху работния пазар на “старите” страни-членки. Като се очаква Брюксел да отправи призив към правителствата в Западна Европа да премахнат бариерите за достъп до работните им пазари. Междувременно, профсъюзите в редица страни-членки биха могли да упражнят сериозен натиск върху управляващите за едно евентуално премахване на ограничителните мерки за работа. Финландските профсъюзи, например,  са загрижени от възможен прилив на работна ръка от балтийските страни и Полша.


 
.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.