БЕЛГИЯ ЩЕ РАТИФИЦИРА НАВРЕМЕ ДОГОВОРА ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕС
Белгия подкрепя изцяло пълноправното членство на България в ЕС на 1 януари 2007 г. и ще ратифицира навреме договора за присъединяването ни. Такива уверения получи вчера министър Ивайло Калфин на срещата си с председателя на Камарата на представителите на федералния парламент на Белгия Херман де Кро, съобщи МВнР.
Присъединяването на България и Румъния от 1 януари 2007 г. има политическа и обществена подкрепа в Белгия, която смята, че членството на двете страни придават допълнителна динамика и сила на съюза, каза Де Кро. Затова, според думите му, не се очакват проблеми по одобряването на договора. Очакванията са до края на тази или в началото на следващата година федералното правителство да приеме законопроекта за ратифицирането на Договора и след одобрението му от Държавния съвет той да бъде внесен за гласуване в седемте парламента на страната.
Според белгийската конституция ратификацията на международните договори се извършва от седемте парламентарни структури: на федерално ниво - от Сената и Камарата на представителите, на регионално ниво - от парламентите на Фландрия, Валония и района на Брюксел, както и от парламентите на френско и немскоезичната общности.
Министър Калфин благодари за категоричната подкрепа, която страната ни получава от Белгия за своята европейска интеграция. Той изтъкна, че очакваната скорошна ратификация от Белгия на Договора за присъединяване ще даде импулс на този процес в европейски план.
Въпросът за българските медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия, беше другата основна тема на разговорите. Разгледани бяха различните варианти за развитие на делото. Херман де Кро припомни, че Белгия и лично той са се ангажирали със случая от самото му начало, и изрази готовност да окаже допълнително съдействие за благоприятното решаване на случая.
Ивайло Калфин и Херман де Кро се спряха подробно на развитието на двустранните отношения и сътрудничеството между парламентите на двете страни, на което се отдава голямо значение за успешното приключване на хармонизацията на българското законодателство с европейското и за прилагането на практика иа поетите ангажименти.