Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
17-01-2006

ПАНДЕМИЯТА ОТ ПТИЧИ ГРИП МОЖЕ ДА ИМА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДСТВИЯ ЗА ПЛАНЕТАТА

Пандемията от птичи грип може да предизвика сериозни последствия за цялата планета, се казва в документ, разпространен днес в Пекин на конференцията за птичия грип, съставен от Международната федерация на общностите, членуващи в Червения кръст и Червения полумесец. Конференцията се организира от Европейската комисия, Световната банка и правителството на Китай.

В документа се отбелязва, че пандемията от птичи грип може не само да отнеме много човешки живота, но и да дестабилизира икономиката, обществата, политическите системи във всички части на света. Именно за това Червеният кръст и Червеният полумесец призовават за обединяване на усилията в борбата с тази заплаха.

Планът, който предлагат двете организации, се базира на няколко варианти за развиване на ситуацията около пандемията. Те включват и активно сътрудничество между международните организации и правителства и участието на цялата международна общност в изработването на ваксини.

В документа се подчертава, че най-добрият начин за решаване на проблема с птичия грип е обединяването на финансовите ресурси на водещи, световни организации и произтичащото от това разпределение по различни проекти в съответствие на приоритетите.

Заместник министърът на външните работи на Китай изрази увереност, че благодарение на конференцията, международното сътрудничество и взаимопомощ в сферата на борбата с птичия грип ще се засили.

Според дипломата птичият грип е предизвикателство за цялото човечество и основният приоритет е спиране на разпространението на вируса, контрол на
ситуацията и бърза ликвидация на разпространяването на болестта.

Европейският комисар по здравеопазването и защита на потребителите Маркос Киприану смята, че действително има нужда от по-добра координация за
да бъде решен проблема с разпространението на птичи грип и евентуална пандемия предизвикана от опасния вирус, съобщава "Сървър Европа".

Ключът за справяне с проблема е добра профилактика, прозрачност и информираност и техническо сътрудничество между засегнатите региони и Европейския съюз.

Най-засегнатите страни имат нужда и от финансова подкрепа и ЕС е готова да окаже такава, казва Киприану.

По време на конференцията представителите на ЕС ще обсъдят и въпроси свързани с безопасността на продукцията от Китай, допълва европейския комисар.

Предвижда се по време на участието си в конференцията Маркос Киприану да подпише меморандум за партньорство с Китайската агенция за надзор, инспекция и карантина.

Текстът на меморандумът беше одобрен от Брюксел през ноември 2005 година. Основната му цел е да се създаде по-добра комуникация и сътрудничество между Европейския съюз и Китай.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.